Plánujete letos jet na dovolenou? Hlavně si neobjednávejte ubytování přes tento web, žena tak přišla o desetitisíce

Každý, kdo plánuje jet na dovolenou, si musí dát pozor při objednávání ubytování. Češka kvůli tomu přišla o desetitisíce korun. Na nový podvod může naletět každý.

prodej na internetu i Zdroj fotografie: Rasheedhrasheed / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Plánování dovolené je jedna z těch příjemných aktivit, na kterou se každý rok těšíme. Vybereme si vysněnou destinaci, najdeme vhodné ubytování, koupíme letenky a hurá za odpočinkem. O to více nás zraní, pokud na místě letní dovolené zjistíme, že ten elegantní hotel, který jsme si vyhlédli, ve skutečnosti neexistuje. V poslední době se množí podvody s ubytováním, které si lidé zařídí přes oblíbené platformy Booking.com a Airbnb. Za podvody stojí umělá inteligence.

Ubytování ve skutečnosti neexistuje

Internetovými fóry se šíří nemilé zkušenosti lidí, kteří se nechali ubytovacím podvodem napálit a přišli o desetitisíce korun. Záludné je, že můžete na podvodné ubytování narazit na oficiálních stránkách, jako je Booking.com a Airbnb. Podvodníci zde prezentují výhodné nabídky hotelů a penizonů, které podle fotek vypadají naprosto kouzelně.

Inzerát většinou obsahuje všechny potřebné náležitosti, takže uživatelé si na první pohled vůbec nevšimnou, že se jedná o podvod. Celý inzerát, včetně fotek, je přitom vygenerovaný umělou inteligencí. Inzerovaný hotel tak ve skutečnosti vůbec neexistuje a po příjezdu vás může čekat jen prázdná louka nebo les.

ubytování
iZdroj fotografie: Donald Trung Quoc Don (Chữ Hán: 徵國單) – Wikimedia Commons – © CC BY-SA 4.0 International. / Creative Commons / CC BY-SA
Pozor na falešné nabídky ubytování na portále Booking.com.

Umělá inteligence vše usnadňuje

Expertka na kybernetickou bezpečnost v rozhovoru pro BBC uvedla, že za vyšším počtem podvodů stojí rozmach umělé inteligence. Ačkoliv jsou phishingové útoky stejně staré jako první e-mail, umělá inteligence značně usnadňuje jejich tvorbu a distribuci. Stejnou logiku můžeme vidět také za rozmachem všech internetových podvodů, včetně podvodných ubytování. Umělá inteligence se však dá využít také na druhé straně spektra. Podle expertky na kybernetickou bezpečnost jsou nástroje AI vhodné pro vyhledávání a blokování všech podvodných inzerátů a webových stránek.

Varovné znaky podvodného inzerátu

Pokud si svou letní dovolenou teprve plánujete, máme pro vás pár tipů, jak rozpoznat případný podvodný inzerát na neexistující ubytování. Stejně jako u všech ostatních podvodů, i zde bude podvodná nabídka podstatně výhodnější a lákavější než všechny ostatní. Platí tak pravidlo, že pokud je něco příliš dobré na to, aby to byla pravda, tak to nejspíš pravda není.

Nenechte se oškubat: 6 podvodů, kterými z vás hotely chtějí dostat více peněz (a daří se jim to)

Podvodné inzeráty taky mohou obsahovat méně fotografií a většinou chybí konkrétní adresa. Pokud jsou v inzerátu uvedené GPS souřadnice, je vhodné si dané místo zkontrolovat na mapách a ujistit se, že se nejedná o pustou krajinu. Zadavatel inzerátu vás bude nabádat, abyste s ním komunikovali přes osobní e-mail, aby o komunikaci nebyl záznam u poskytovatele, například na platformě Booking.com.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články