Nepsali vám nedávno z banky? Rádoby legitimní zpráva je podvod, můžete přijít o velké peníze

Pozor na SMS zprávy z banky. Vypadají legitimně, jde však o nový podvod, který dokáže člověka hravě okrást o statisíce korun. Naučte se rozeznávat falešné webové stránky.

neplatné bankovky i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Pracovníci bank své klienty kontaktují pouze ve výjimečných případech. Každý telefonát nebo SMS zpráva z banky však dokáže běžného člověka dokonale rozhodit. Většina lidí má zprávy a telefonáty z banky spojené s nějakou nepříjemnou finanční situací. Tuto skutečnost si plně uvědomují různí kybernetičtí podvodníci, kteří dokáží tuto reakci využit proti vám.

Nepříjemný telefonát z banky

Zkuste se zamyslet nad tím, z jakého důvodu vám naposledy volal váš bankovní poradce. Mohlo se jednat o sjednání pravidelné schůzky, o nabídku nové služby nebo o nějaký problém na vašem bankovním účtu. Řešení finančních komplikací nikdy není příjemná záležitost a spousta lidí má telefonáty nebo zprávy z banky spojené právě s nějakou takovou nepříjemností.

Právě tyto lidi je následně jednoduché nachytat na důmyslný kybernetický podvod. V poslední době se podvodníci například vydávají za pracovníky České národní banky (ČNB). Během podvodného telefonátu se pak snaží svou oběť přesvědčit, že je její účet v ohrožení a je nutné veškeré peníze odeslat na zabezpečený účet.

z banky
iZdroj fotografie: Art Jarka / Creative Commons / CC BY-SA
Podvodníci lákají oběti na falešné stránky České národní banky.

Falešné zprávy a webové stránky

Podvodníci své oběti nekontaktují pouze telefonicky, ale různými způsoby. Podobnou udičku mohou nahodit v krátké SMS zprávě z banky nebo na sociálních sítích. Pokaždé se ve vás snaží vyvolat akutní emocionální reakci, která vás donutí kliknout na podstrčený odkaz. Jakmile se ocitnete na falešných stránkách ČNB, mají podvodníci téměř vyhráno. Právě na těchto stránkách má klient najít údaje k odeslání peněz na takzvaný bezpečný účet. Pokud si včas nevšimnete, že se jedná o falešné stránky, o své peníze navždy přijdete.

Všímejte si tvaru internetové adresy

Kybernetičtí útočníci spoléhají na to, že si v záplavě strachu a dalších emocí nevšimnete odlišností od pravých stránek z banky. Vzhledově jsou falešné stránky většinou k nerozeznání od těch oficiálních. Jediný spolehlivý způsob, jak falešné stránky odhalit, je kontrola internetové domény v adresním řádku vašeho prohlížeče.

falešný odkaz
Českem se valí nová vlna falešných SMS zpráv. Nachází se v nich falešný odkaz, který vyluxuje bankovní konto

Aktuální podvodné stránky používají adresu https://cnb.bissecurit24.cz, jak uvádí web Podnikatel.cz. Taková adresa však nemá s oficiálními stránkami ČNB vůbec nic společného. Pokud na takových stránkách provedete platbu nebo převod peněz, během chvilky můžete přijít o veškeré úspory.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články