Pokud vám přišla tato SMS zpráva, raději byste ji měli ignorovat. Pokud kliknete na přiložený odkaz, přijdete o všechny peníze.
Škodlivý kód Spyware Agent Tesla zůstal i v listopadu nejčastěji detekovaným nebezpečím pro operační systém Windows v České republice. Společně s ním se opět objevil i malware Agent.QMG, sofistikovaný škodlivý kód, který má za úkol stahovat do napadených zařízení další malware, včetně zmíněného spywaru. Analytici v oblasti kybernetické bezpečnosti upozorňují, že útočníci zaměřují své aktivity na vybrané evropské státy a přizpůsobují své útočné kampaně podle potřeb.
Falešné e-mail
V říjnu se jejich cílem stali uživatelé v Česku, kteří byli napadáni prostřednictvím falešných e-mailů obsahujících žádosti o cenové nabídky nebo oznámení o doručení balíku od přepravní společnosti DHL. Tato data vyplývají z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET. Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce ESET, zdůrazňuje, že v případě spywaru Agent Tesla bylo od září pozorováno zvýšení počtu českých příloh s názvy jako „děkovný dopis.docx.exe“ nebo „Zpusob_platby,jpg.exe“.
Podvodné zprávy
Odborníci tvrdí, že škodlivý kód Agent.QMG byl v říjnu cílen přímo na uživatele v Česku, přičemž útočníci využívali předměty e-mailů v českém jazyce, například pod záminkou žádosti o cenovou nabídku nebo upozornění na balíky od DHL. Jirkal dodává, že útočníci se specializují na evropské země a postupně zasahují jednotlivé státy. V říjnu byly také zaznamenány další nebezpečné přílohy, jako například soubor „Inquiry_pdf.exe“, který šířil spyware Agent Tesla, a příloha „100037779694.vbe“, která obsahovala malware Agent.QMG. Spyware představuje v České republice trvalé riziko, jelikož útočníci prostřednictvím něj cílí na odcizení osobních údajů, zejména uživatelských hesel, která zůstávají vysoce ceněným zbožím.
Pozor na hesla
Jirkal upozorňuje, že kromě konkrétních druhů spywaru, jako jsou Agent Tesla nebo Formbook, útočníci využívají i další škodlivý kód, například Agent.QMG, který je přizpůsoben tak, aby byl obtížně analyzovatelný. Jeho hlavním úkolem je umožnit spywaru snadný přístup do infikovaných počítačů. S rostoucími hrozbami spojenými s útoky na hesla roste i důležitost jejich bezpečné správy. Heslo zůstává klíčovým prvkem zabezpečení při mnoha online službách a je tak náchylné k různým útokům, včetně škodlivého kódu nebo metod sociálního inženýrství, jako je phishing. Je důležité proto volit silná hesla složená z malých a velkých písmen, číslic a speciálních znaků.