Odstranění krčních mandlí zásadně ovlivní dospělý život. Nová studie dokládá, že zvyšuje riziko infekcí

Mandle jsou orgánem lymfatického systému, jedná se v podstatě o lymfatické uzliny. Tato částečně opouzdřená tkáň se nachází v oblasti hltanu a ústní dutiny.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V roce 2018 proběhla rozsáhlá studie, která zkoumala více jak milion dánských dětí. Tehdy se objevila spojitost mezi odstraněním mandlí a infekcemi plic a dýchacích cest v dospělosti. Máme párové mandle krční a trubicové a nepárovou nosní a jazykovou. Tento celek tvoří tzv. Waldeyerův mízní okruh a jde o první linii, která zachytává antigeny z vnějšího okolí. Hlavně tedy ty, které vstupují horními cestami dýchacími.

Odstranění mandlí a výskyt infekcí

K odstranění mandlí dochází obvykle v dětství a tělo tak přichází o jednu z linií obrany. U dánského vzorku se projevilo spojení mezi tímto zákrokem a následným výskytem infekcí během dospělosti. Jde ovšem o zrádný problém, neboť souvislost nemusí nutně znamenat příčinu a následek. Jinými slovy není jasné, zda měly tyto děti skutečný problém s imunitou, který by znamenal, že se později snáze nakazí tak jako tak.

V každém případě by ale mandle neměly být z těla odstraňovány, pokud k tomu není opravdu závažný důvod. Tohle bylo ale trochu problematické vždycky. Proto existují jasné návody a pokyny, které ukazují, kdy je situace natolik vážná, aby byla operace oprávněným zákrokem. Pak je zřejmě, že přínos takového postupu jasně převáží nad případnými riziky. Vždy tedy záleží na konkrétním případě a nelze takové situace paušalizovat

Mohou mandle opět dorůst?

Ano, v cca 10 % případů jejich odejmutí došlo během následujících 4 let k nějaké míře obnovy. Většinou k tomu dochází v případech, kdy chirurg při zákroku nedopatřením nechá na místě část základní tkáně tohoto orgánu. Je ovšem docela obvykle provést jen jejich částečné odstranění. Opětovný růst mandlí je častější po sedmém roku života člověka a u lidí, jejichž jídelníček obsahuje obecně větší podíl cukru, než je běžné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Důvody pro odstranění mandlí jsou například opakované mírné až silné bolesti v hltanu či spánková apnoe. Jde o přerušované nebo ztížené dýchání během spánku, které mají na svědomí zvětšené mandle. Může se vyskytnout i ztížené polykání v důsledku jejich zvětšení, jde ale o velmi řídký důvod k operaci. Nosní mandle se odstraňují kvůli chronickým dýchacím potížím nebo opakovaným zánětům a jde o velmi častý zákrok.

Jak jste na tom s mandlemi, prošli jste nějakou operací?

Zdroj: ScienceFocus

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články