Pozor: Českem se šíří další podvodná SMS, oběti okrádá o statisíce Kč. Nepřišla vám náhodou také?

Bezpečnostní společnost Check Point varuje před rostoucím množstvím podvodných SMS zpráv, které lákají oběti na falešné webové stránky s cílem získat citlivé osobní údaje.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Bezpečnostní společnost Check Point varuje před další vlnou podvodných SMS zpráv. V těchto zprávách se podvodníci vydávají za Českou správu sociálního zabezpečení nebo Českou poštu a prostřednictvím odkazů v zprávách se snaží přesměrovat oběti na phishingové webové stránky, kde se snaží získat citlivé informace.

Podvodná SMS

Kyberpodvodníci jsou schopni využít jakékoli prostředky, včetně složité ekonomické situace svých obětí. Check Point zaznamenal rostoucí počet falešných SMS, které lákají lidi na snadné získání státních dávek a příspěvků. Mnoho lidí, kteří takové zprávy dostanou, reaguje impulsivně, píše web Chip.

Podvodná SMS a odkaz v ní směřuje na webovou stránku, která napodobuje ty originální. Tato taktika není nová, ale podvodníci ji opakovaně používají s novými doménami a vylepšeným obsahem. Webové stránky jsou často dobře zpracované, co se týče grafiky a češtiny, takže běžný uživatel může podvod obtížně odhalit.

Pro získání příspěvků a dávek je požadováno přihlášení pomocí bankovní identity. „Je důležité se vždy ptát, proč by ČSSZ posílala podobný odkaz přes SMS, proč by chtěla přihlášení bankovním účtem a podobně. Jsou to zřetelná varovná znamení a webové stránky institucí a společností by měly být navštěvovány přímo, aniž byste klikali na odkazy ve zprávách,“ varuje Petr Kadrmas, kyberbezpečnostní specialista Check Point Software Technologies.

Bankovní údaje iZdroj fotografie: Depositephotos

Cílem jsou bankovní údaje

Přihlášení je možné provést přes různé banky a podvodníci slibují další výhody. Následně se zobrazí falešná přihlašovací stránka, která napodobuje skutečnou stránku dané banky. Hlavním cílem je krádež bankovních přihlašovacích údajů a jejich zneužití. Uživatelé by měli být opatrní, protože v důsledku podobných podvodů mohou přijít o své úspory.

Přišla i vám tato podvodná zpráva?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články