Varování: Pokud vám přijde zpráva od tohoto mobilního operátora, neodpovídejte na ni. Přijdete o spoustu peněz

Mobilního operátora Vodafone využili podvodníci pro svůj nový phishingový útok. Pokud vám přijde tahle nabídka, rozhodně na ni nereagujte. Můžete příjít o velké množství peněz!

mobilního operátora i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Phishingové zprávy jsou stále tím nejčastějším a nejúčinnějším druhem podvodu, na který může naletět každý z nás. Podvodníci využívají jména státních institucí i známých společností, aby z nic netušících uživatelů vymámili citlivá osobní data. V krajním případě se mohou dostat i k bankovnímu účtu a připravit vás o spoustu peněz. Nyní si ke svému podvodu zvolili tohoto oblíbeného mobilního operátora.

SMS od mobilního operátora

Přijde vám SMS zpráva od Vodafonu, která slibuje neomezená data v 5G za pouhých 199 korun měsíčně. Lepší nabídku nikde jinde nedostanete, proto neváhejte a zaregistrujte se ihned na přiloženém odkaze, dokud nabídka trvá. Má to jen jeden háček – jedná se o nebezpečný podvod. Pokud na podobnou zprávu zareagujete a na stránku údajného mobilního operátora zadáte požadované údaje, můžete přijít o svůj účet i peníze.

Kolo před vstupem do pobočky Vodafone.
iZdroj fotografie: Donald Trung Quoc Don (Chữ Hán: 徵國單) / Creative Commons / CC BY-SA
Podvodné zprávy můžete dostat už i jménem společnosti Vodafone

Phishing zabírá

Kouzlo phishingových zpráv je v tom, že vždycky na někoho zafungují. Podvodnící cílí na důvěřivé a málo informované lidi, které vidina výhodné tarifní nabídky přiměje udělat přesně to, co si podvodníci přejí. Během několika kliknutí tak můžete přijít o přístup ke svým účtům nebo dokonce o velké množství peněz. Odkaz, který ve phishingové zprávě najdete, většinou vede na falešnou stránku společnosti. Podvodná stránka působí na první pohled naprosto legitimně a liší se pouze v nepatrných detailech, kterých si všimne jen málo lidí.

Když emoce balamutí mozek: Jak funguje predikce nálad a existuje vůbec něco jako spokojenost?

Prostá manipulace

Tyto zprávy navíc využívají běžnou a jednoduchou manipulaci. Základem jsou obyčejné lidské emoce, jako je nadšení či strach. Ty ve vás má vyvolat úvodní znění zprávy, která vám slibuje něco úžasného nebo vás naopak varuje před nebezpečím. Pod náporem emocí přestává lidský mozek uvažovat racionálně a ztrácí schopnost rozeznávat drobné nejasnosti, které by mohly indikovat, že se jedná o podvod. Následně vás podvodníci dostanou do časového presu. Pak už stačí jen pár kliknutí, trocha nepozornosti a podvodníci si mohou připsat další zářez.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články