Pozor: Komu přijde na internetu špatná zpráva, tomu přestane fungovat telefon a už nepůjde opravit

Každý, komu přijde na první pohled nenápadná zpráva, přijde o svůj iPhone. Jedno rozkliknutí a přestane vám fungovat telefon. Na tohle si dejte dobrý pozor.

přestane fungovat telefon i Zdroj fotografie: Intel Free Press / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Internetovými komunikátory se šíří nebezpečná zpráva. Po jejím zobrazení vám přestane fungovat telefon. V některých případech se chytrý telefon už nepovede znovu rozchodit. Ohrožení jsou především uživatelé iPhonů od společnosti Apple. Jedinou ochranu představuje včasná aktualizace na novou verzi operačního systému iOS.

Po téhle zprávě vám přestane fungovat telefon

Zpráva se šíří všemi komunikátory, které jsou pro chytré telefony dostupné. Bezpečnostní analytici uvádí, že vznikla pravděpodobně v chatovací aplikaci Telegram, ze které se rozšířila po celém online prostoru. Obdržet ji tak můžete také na WhatsAppu, platformě X, iMessage a dalších. Jedná se o velmi krátkou zprávu, která obsahuje několik znaků ve sindhštině a emodži zobrazující italskou vlajku. Zaznamenány jsou však také zprávy s jinými druhy emodži, které měly úplně stejný účinek.

Po zobrazení zprávy vám přestane fungovat telefon a přestane reagovat na veškeré dotykové podněty. Dojde ke kompletnímu zamrznutí celého systému vašeho chytrého telefonu. V některých případech pomohlo restartování napadeného zařízení. Mnohdy však nepomohlo vůbec nic a majitel o svůj iPhone v hodnotě 20 tisíc korun nenávratně přišel.

tato SMS
iZdroj fotografie: Kristin Hardwick / Creative Commons / CC BY-SA
Po obdržení této zprávy vám doslova zamrzne váš iPhone.

Pomůže aktuální verze operačního systému

Odborníci na kybernetickou bezpečnost zatím netuší, jak přesně se nebezpečná zpráva na internetu objevila. Společnost Apple však už pracuje na bezpečnostní záplatě, která by měla účinek nebezpečné zprávy eliminovat. Nové bezpečnostní opatření by mělo být dostupné v nejnovější aktualizaci operačního systému iOS. Bezpečnostní experti tak doporučují, abyste si novou aktualizaci stáhli a nainstalovali hned, jakmile bude pro vaše zařízení dostupná.

Jak najít ztlumený, ztracený nebo odcizený telefon: Pro systém Android i iOS

Do té doby se musíte mít před nebezpečnou zprávou na pozoru, jinak riskujete, že vám přestane fungovat telefon. Zároveň můžete do té doby deaktivovat vyskakovací oznámení a snížit tak riziko, že se vám nebezpečná zpráva automaticky zobrazí. Sami pak buďte zvlášť obezřetní a neotevírejte zprávy z neznámých a neověřených zdrojů. Nebezpečí, že přijdete o svůj chytrý telefon, je skutečně vysoké.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články