Prodej zboží na Facebook Marketplace může představovat potenciální riziko. Dejte si pozor na platby v hotovosti neplatnými bankovkami. Může se vám to vymstít.
Pokud prodáváte nebo nakupujete na Facebook Marketplace nebo jiném internetovém bazaru, dávejte si pozor na platby v hotovosti. V poslední době se množí případy, kdy nakupující za zboží zaplatí neplatnými bankovkami. Jako prodávající tak máte právo platbu těmito bankovkami odmítnout. V opačném případě se můžete sami dostat do nepříjemností.
Oblíbený Facebook Marketplace
Internetový bazar Facebook Marketplace je součástí sociálního gigantu. Integrace těchto služeb poskytuje pohodlný způsob, jak prodat nepotřebné věci nebo nakoupit z druhé ruky. Veškerá komunikace mezi zájemcem a prodávajícím následně probíhá na další integrované aplikaci, Facebook Messenger.
Na rozdíl od jiných internetových bazarů, nepodporuje Facebook Marketplace bezhotovostní platby a také většina prodejců preferuje osobní předání s hotovostní platbou na neutrálním veřejném místě. Tento způsob zároveň slouží jako ochrana před internetovými podvody, kdy ani jedná strana nemusí sdílet citlivé osobní a platební údaje, jako je číslo účtu nebo adresa. U osobního předání si kupující navíc může nabízený produkt prohlédnout. I v takovém případě se poslední dobou můžete setkat s podvodným jednáním.
Pozor na neplatné bankovky
Pravděpodobně jste zaznamenali prohlášení České národní banky z 30. června 2022. Většina bankovek vydaných v letech 1995 až 1999 tehdy pozbyla platnosti a ČNB zahájila velké stahování neplatných bankovek z oběhu. Jmenovitě se jedná o všechny bankovky s nominální hodnotou 100, 200, 500, 1000 a 2000 korun. Tyto bankovky lze do 30. června 2024 vrátit na kterékoliv pobočce úvěrové instituce nebo na pobočkách České národní banky.
Od 1. července 2024 bude neplatné bankovky přijímat pouze ČNB. To je pravděpodobně důvod, proč se nyní objevují případy, kdy se lidé snaží neplatnými bankovkami platit za zboží z Facebook Marketplace a jiných bazarů.
Platbu nemusíte přijmout
Dá se očekávat, že s blížícím se koncem výměny bankovek, se budou podobné případy stupňovat. Lidé si tím chtějí ušetřit práci s jejich následnou výměnou a spoléhají na to, že si toho prodávající z Facebook Marketplace nevšimne. Obchodní řetězce a velcí prodejci tyto bankovky už dlouhodobě nepřijímají. Každou hotovostní transakci byste si tedy měli pořádně zkontrolovat.
Konkrétně vás zajímá svislý kovový proužek, který je na neplatných bankovkách tenký a nemění barvu. Pokud si nejste jistí, raději se podívejte na datum vydání dané bankovky. Pokud bude neplatná, nemusíte takovou platbu vůbec přijmout.