K čemu je dobrá malá dírka na zámku nebo třeba otvor ve víčku propisky: Drobnosti, které mohou vašemu dítěti zachránit život

U poměrně velkého počtu věcí existují součástky nebo úpravy, jejichž účelu si nejsme vědomi. Jako třeba bambule u kulichu nebo kapsička u džín.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Stejným příkladem je malá dírka, kterou můžete najít na spodní straně visacího zámku. Jaká je její role? Pokud byste došli k závěru, že jde jen o nějaký designový doplněk nebo výrobní závadu, tak jste vedle jak ta jedle. Malý otvůrek má svou roli, která rozhodně není zanedbatelná. Když se totiž zámek zasekne a je potřeba si pohrát s klíčem, znamená to většinou nedostatek vnitřní lubrikace. A právě tehdy přichází tato dírka ke slovu.

Otvor pro pohyby tekutiny

Právě sem je totiž nutné vpravit olej nebo jiné mazivo, aby byl zámek opět normálně provozuschopný. Dost možná vám to může pomoci v situacích, kdy se klíč uvnitř zasekne a nechce se mu ani tam, ani zpátky. Stejně tak otvorem odtéká případné přílišné množství lubrikantu či jiné tekutiny, která se dostane dovnitř. To platí například pro dešťovou vodu, jejíž přítomnost by zámek snadno zničila. Proto však míří dírka normálně dolů.

Bambule na kulichu

V úvodu jsme zmínili, že tato dírka není jediná podivnost. Co taková bambulka na kulichu nebo rádiovce? Mohlo by se zdát, že jde jen o designový prvek, i ona má však svou skrytou funkci. Kulichy totiž začaly jako čepice na lodích, kde jsou malé kajuty s velmi nízkým stropem. Neustále tak docházelo k tomu, že se námořníci bouchali do hlavy. Proto vznikla na čepicích bambule, která tyto nárazy tlumila. Nejspíš svým majitelům ušetřila mnoho zranění.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kapsička u džín

Klasické džíny mají dvě kapsy po stranách a dvě vzadu. V těch postranních je pak ještě malinký prostor úplně na boku, kam si mnoho lidí rádo zasekne palce rukou. Proč jej tam výrobci vlastně dali? Není to špatný prostor na pár drobných, ale původně sloužil pro hodinky. Džíny byly dříve kalhoty amerických dělníků a kovbojů, kteří na tom s majetkem nebyli moc valně. Nejcennější věcí, kterou vlastnili, byly právě hodinky na řetízku.

Kousek látky u oblečení

Nové oblečení jste si nejspíš kupovali už mockrát. Součástí balení je ovšem i malý proužek látky, který má také svou funkci. Mohlo by se zdát, že je určen na záplaty při poškození. Ano, tímto stylem se nejspíš dá také použít. Záměrem výrobce oděvu je však poskytnout vzorek látky pro otestování pracího prášku. Na tomto kousku tak zjistíte ideální způsob čištění oděvu.

Válečky na napájecích kabelech

Kabely k notebookům mají těsně před konektorem váleček. Ačkoli se hodí pro zachycení kabelů na stole, jejich účel je někde jinde. Jde o tzv. feritová jádra neboli tlumivky. Vlastně jsou to kusy magnetických oxidů železa a potlačují vysokofrekvenční elektromagnetické rušení. Při jejich absenci by vám monitor velmi často a výrazně zrnil.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Klávesnice a hrbolky na J a F

Pokud jste měli na škole techniku administrativy a korespondence či jste se obecně naučili psát všemi deseti, není pro vás funkce hrbolků žádná novinka. Jde totiž o hmatový signál pro nalezení výchozí psací pozice, aniž by bylo nutné se na klávesy dívat.

Víčko od propisky s otvorem

Nakonec je tu další tajemný otvor, tentokrát ještě menší, konkrétně ve víčku propisek. Můžete si myslet, že má chránit před vysycháním nebo vyvažuje nějaký vnitřní tlak. Důvod je mnohem prozaičtější – otvor chrání malé děti před udušením, pokud víčko spolknou.

Jaké další příklady vás napadají?

Zdroj: AllPadlocks
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články