Američanům by při konfliktu s Čínou mohla velmi rychle dojít přesná munice. Vztahy v oblasti Pacifiku jsou dlouhodobě napjaté

Velení sil v Indickém oceánu a Pacifiku chce navýšit rozpočet, aby se mohlo bránit případnému čínskému útoku včetně raketového.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Velení amerických sil v Pacifiku a Indickém oceánu se podle všeho obává, že nemá dostatečné prostředky k tomu, aby se ubránilo případnému střetu s Čínou. Americkou administrativu žádá o navýšení prostředků o 330 miliard korun. Mají jít hlavně do protivzdušné obrany se schopností detekovat čínské střely a likvidovat je, letišť, letadel nebo řízených střel. Je samozřejmě otázka, zda prosby vyslyší američtí zákonodárci, ale pravděpodobně nikoli.

Na Tchaj-wan prý Čína zaútočí v roce 2027

Oblast Pacifiku je již nějakou dobu americkou administrativou považována za nejvýbušnější na světě. Naráží zde na sebe zájmy Spojených států a jejich spojenců a rostoucí ambice Číny, která se snaží rozšířit svůj vliv. Například dostatečné prostředky na posílení protivzdušné obrany Guamu by měly být podle požadavků uvolněné tak, aby obrana byla dokončená v roce 2027, což je podle některých analytiků rok možného čínského útoku na Tchaj-wan.

Podle válečných her pořádaných na téma střetu mezi USA a Čínou se ukazuje, že síla Američanů je stále dostatečná k tomu, aby Čínu porazili, ale podle simulací by při střetu americké síly utrpěly velké ztráty včetně možné ztráty několika letadlových lodí, i když Čínu by nakonec porazily. Simulace také ukazují, že během týdne intenzivního střetu by americkým silám došla přesně naváděná munice. Nedostatečné stavy munice v mnoha kategoriích přitom naznačuje i současný konflikt na Ukrajině.

Americký obranný rozpočet narůstá, ale zdá se, že z pohledu některých velitelů ne dostatečně, i když je stále mnohem vyšší než ten čínský. Čína své síly posiluje, v roce 2022 spustila na vodu třetí letadlovou loď a staví čtvrtou s jaderným pohonem. Posílila námořnictvo, počtem předčí americké, ale nikoli svou silou, posiluje i letectvo, má i relativně početnou flotilu letounů páté generace Chendu J-20.

V Pacifiku vznikají protičínská spojení

Naopak Američané kromě posilování svého rozpočtu na obranu a většího soustředění se na oblast Pacifiku sázejí i na své tradiční spojence. Jedním je organizace AUKUS sdružující USA, Vekou Británii a Austrálii. Dalším tradičním spojencem je Japonsko, Jižní Korea by hlavně kvůli nebezpečí střetu se severním sousedem asi zůstala stranou. Ale iniciativa se soustředí i na slabší spojence, před nedávnem třeba Američané získali možnost využívat několik nových základen na Filipínách.

Nejožehavějším problémem je Tchaj-wan, protože svobodný ostrov považuje komunistická Čína za svoji součást, naopak USA garantují, že ho pomohou bránit. Ostrovní vládě také umožňují navyšovat obranné kapacity. Podle některých analytiků je pohled Číny a USA na problém Tchaj-wanu možným příkladem neporozumění. Americký soudí, že silnější obrana ostrova Čínu odradí od úvah na invazi, Čína naopak posilování vojenských kapacit může vnímat jako hrozbu, a proto by právě kvůli tomu mohla invazi spustit.

Za jak reálný považujete v příštích 10 letech střet USA a Číny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články