Zabalit klíče do alobalu se vyplatí. Zlodějům aut to překazí veškerou snahu

Jste-li majiteli relativně moderního auta, jistě víte, že ho lze odemknout i na dálku. A mnohdy aniž byste to měli v úmyslu, stačí se jen šikovně pohybovat kolem.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Novodobý systém bezklíčového vstupu a startu zkrátka znamená, že blízkost řidiče dovoluje jak otevření dveří, tak nastartování samotného vozidla. A jako každá technika, která se stará o naše pohodlí, má i tento princip svá úskalí. Především pak ta, kterých využívají zloději. Stejně jako v případě zaheslování domácí wifi sítě proti připojení každého v hospodě přes ulici je i tady záhodno podniknout určité kroky. Jsou jednoduché a současně vám ušetří mnoho problémů.

Bezklíčový systém

V první řadě je třeba dostat se na kloub tomu, jak vlastně tato technologie funguje. Dnešní klíče už jsou spíše než kusem kovu počítačovým čipem. Ten obsahuje zcela jedinečný kód synchronizovaný s bezpečnostním systémem vozidla. To má přirozeně stejný kód, jakmile jsou tedy obě strany ve shodě, dojde k odemčení vozu. Většina takových klíčů musí být pro otevření asi 30 centimetrů od fyzického těla automobilu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak zloděj ukradne vaši „známku“?

Velice riziková jsou v tomto ohledu především veřejná místa, například velká nákupní centra. Zloději se ve svých postupech totiž neustále zlepšují. Není pro ně tudíž přílišný problém zachytit komunikaci vašeho klíče a vozidla. To samé se může stát u vás doma, pokud necháváte klíče například v předsíni, v mističce nebo na háčku. V některých případech je klíč totiž tak blízko auta, že dovoluje jeho otevření, i když je na dvoře a vy u televize.

Posílení signálu

Mluvili jsme ale o 30 centimetrech, že? Problém je, že dnešní technologie dovoluje lupičům signál z klíčků zesílit. Vy se tedy v poklidu vzdálíte od vozu, váš „digitální zápach“ je ovšem natolik silný, že se auto ještě nějakou dobu nezamkne. A jakmile ho nekalý živel nastartuje, klíče už nepotřebuje. Jednoduše s ním odjede, vy si ničeho nevšimnete a svůj vůz už neuvidíte. Mezitím mají pachatelé dost času ho někde rozebrat a překódovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Absence klíče vozu sice vadí, ale neomezuje jeho funkčnost. Z bezpečnostních důvodů se totiž vůz nesmí za jízdy zastavit. Skutečnost, že klíče nejsou uvnitř, dává najevo pouze zvukem, případně zprávou na palubní desce. Zloděj s ním tak bez potíží ujede tolik, na co mu stačí palivo. Pravda, kdyby musel zastavit, už se nerozjede. K tomu ale obvykle dojde až v dílně, kde už není další jízda potřeba.

Jak se proti tomu lze bránit?

Veškeré pokročilé technologie bez ohledu na podobu fungují stále na základních fyzikálních principech. Konkrétně signálech, které lze blokovat. A stejně jako si doma můžete pomocí alobalu upravit sílu bezdrátového internetu, můžete jím zablokovat vaše klíče. Jakmile jsou totiž obaleny, signál zůstává opravdu jen u nich a nikdo ho neodchytne. Aby to nevypadalo tak primitivně, můžete si koupit i malé hliníkové pouzdro, které snadno zapadne do kapsy.

Jak je vidět, naše pohodlnost a plné spoléhání se na technické vychytávky nás činí poměrně zranitelnými. A ačkoli klíč v alobalu jde trochu proti pointě bezklíčového přístupu, za klid a ochranu před vnějším vpádem to nejspíš stojí. Technologie nám v mnoha ohledech usnadňují život. Není ovšem od věci se čas od času zamyslet, zda se jim příliš neodevzdáváme. Většinou stačí jen troška vlastní námahy a je z toho účinná prevence.

Na jakém nejhorším místě jste si nechali klíče?

Zdroj: LaTercera
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články