Čech si pustil obyčejné video, přišel kvůli tomu o 2 000 000 Kč. Šíří se teď po internetu, hlavně na něj neklikejte

Čech si pustil obyčejné video, přišel kvůli tomu o 2 000 000 Kč. Šíří se po celém internetu, už po jednom kliknutí peníze mizí z účtu. Mějte se před ním na pozoru.

podvodný e-mail i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Obyčejné video na internetu připravilo důvěřivého Čecha o více jak 2 miliony korun. Jednalo se o falešnou reklamu, která využívá vlivu známých osobností, aby nalákala oběti k investičnímu podvodu. V tomto případě se jednalo o falešnou reklamu s Jakubem Prachařem a Janem Krausem. Odkaz pod videem následně vedl na stránky falešné investiční společnosti.

Obyčejné video vás připraví o všechny úspory

Skutečnost, že kybernetičtí podvodníci využívají fotografie a videa známých osobností ke svým podvodům, není žádnou novinkou. Z české veřejné sféry byly k tomuto účelu zneužity tváře už několika celebrit nebo politiků, včetně Petra Fialy nebo Leoše Mareše. Obyčejné video je následně doplněno o falešnou reklamu, která láká na rychlé a vysoké výdělky.

Video tak představuje jakousi udičku, která má potenciální oběť přimět ke kliknutí na odkaz pod videem, který vede na stránky falešné investiční společnosti. Dále už se jedná o klasický investiční podvod, který své oběti dokáže připravit o velké množství peněz.

obyčejné video
iZdroj fotografie: Martin Vorel / Creative Commons / CC BY-SA
Internetoví podvodníci používají obyčejné video a oběti připraví o miliony.

Kdo učiní prvotní investici, je lapen

Své o tom ví také poškozený muž, kterého obyčejné video připravilo o víc jak 2 miliony korun. I jeho zlákal příslib rychlých a vysokých výdělků. Když kliknul na odkaz, byl na stránkách investiční společnosti vyzván k registraci. Po úspěšné registraci mu byla doporučena prvotní investice ve výši 250 eur, což je zhruba 6 tisíc korun, kterou dotyčný muž učinil, jak uvádí Týdeník policie.cz.

Údajně měl podobné částky pravidelně investovat následujících několik dní. Spokojený muž celou dobu sledoval stoupající křivku na grafech svých investic. Když „vydělaná“ částka dosáhla hodnoty 46 tisíc dolarů, v přepočtu jednoho milionu korun, rozhodl se své peníze vybrat. V tu chvíli však narazil na první problém.

Svých peněz se nikdy nedočkal

Jakmile zadal příkaz k vyplacení vydělaných peněz, investiční stránky přestaly fungovat. Vzápětí se mu ozval údajný investiční poradce, podle kterého došlo k hackerskému útoku na jejich stránky. Dotyčný muže přesvědčil, že se musí znovu zaregistrovat na nových stránkách a následně mu budou peníze vyplaceny. Registraci však doprovázel další poplatek, který muž samozřejmě zaplatil.

České poště

Čechům mizí peníze z bankovních účtů: Podvodníci se do něj teď dostanou skrze bankomat a nepotřebují ani vaší kartu

Na nových stránkách došlo k „úspěšnému“ vyplacení peněz, na bankovní účet poškozeného muže však nikdy nedorazily. Situaci řešil s celou řadou společností, které se zabývají investičními podvody. Vždy se však jednalo jen o další podvod a muž přicházel o další a další peníze. Konečná bilance celého podvodu činí 2,25 milionů korun. Na počátku přitom stálo obyčejné video.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články