Čechům mizí peníze z bankovních účtů: Podvodníci se do něj teď dostanou skrze bankomat a nepotřebují ani vaší kartu

Čechům hrozí ztráta peněz z běžných bankovních účtů. Týká se to jednoho ze tří lidí, po přihlášení nezůstane na účtu ani koruna. Na tenhle podvod si dejte dobrý pozor.

České poště i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Policie České republiky přináší upozornění na novou vlnu sofistikovaných podvodů, které Čechy okrádají o peníze. Tímto způsobem vám podvodník vybere všechny peníze z bankovního účtu, aniž by k tomu potřeboval vaši platební kartu. Jakékoliv zabezpečení bankovních účtů je proti této technice krátké.

Takhle vám zmizí peníze z bankovních účtů

Policii České republiky se povedlo zadržet jednoho z kybernetických podvodníků. Při výslechu od něj získali podrobné informace o způsobu, jakým lidi okrádal o peníze. Jedná se o sofistikovaný způsob, který dokáže nachytat téměř každého. Vše začíná zdánlivě neškodnou phishingovou SMS zprávou. Podvodník vás v ní může lákat například na přeplatky na dani nebo jiné státní příspěvky.

Pokud na takovou zprávu zareagujete a kliknete na přiložený odkaz, dostanete se na falešnou stránku, na kterou se musíte pro získání financí přihlásit. Stránka většinou vyžaduje přihlášení pomocí bankovní identity. Pokud si nevšimnete, že se nacházíte na falešné stránce, předáte tímto způsobem přístup ke svým penězům podvodníkovi. Stále se však nacházíme v úvodní fázi celého podvodu. Peníze z bankovních účtů začnou mizet teprve s následujícím krokem.

z bankovních účtů
iZdroj fotografie: redspotted from London, UK / Creative Commons / CC BY-SA
Podvodníci vás bez vašeho vědomí oberou o všechny peníze.

Záludná druhá fáze důmyslného podvodu

Krátce po přihlášení na falešné webové stránky můžete očekávat telefonát z neznámého čísla. Podvodník vám zavolá a představí se jako pracovník vaší banky. Stručně vás informuje o podezření, že byl váš bankovní účet napaden a hrozí ztráta peněz. Většina lidí na takovou zprávu bez přemýšlení zareaguje a nechá se údajným bankéřem přimět k následujícím krokům.

„Zloději nové generace“ přišli na způsob, jak oblbnout bankomaty: Muž si chtěl na účet vložit 3 000 Kč, místo toho o ně přišel

Podvodník vás přesvědčí, že k zabezpečení svých bankovních účtů a financí musíte změnit PIN ke své platební kartě. Následně vás přiměje ke stažení neoficiální bankovní aplikace, do které se máte přihlásit a poté přiložit k telefonu svou platební kartu. Nachystaný podvodník v tu chvíli stojí u bankomatu a ve chvíli kdy dojde k propojení funkcí NFC, přiloží svůj telefon ke čtečce na bankomatu a vybere peníze z vašeho konta. Zatím neexistuje žádné spolehlivé zabezpečení proti takto důmyslnému podvodu. Ochránit se tak můžete pouze vy sami a na podobné phishingové zprávy raději vůbec nereagujte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články