Můžeme jezdit na kole, protože před 208 lety vybuchla sopka: Vynálezy, bez kterých bychom se dnes neobešli, často vznikly díky náhodě

Historie některých obyčejných věcí může být vskutku zajímavá. Příběhy jízdního kola, klimatizace nebo webové kamery možná překvapí a pobaví.

i Zdroj fotografie: Uživatel Gun Powder Ma / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Lidé kolem sebe mají řadu věcí, které dnes považují za zcela samozřejmé. Většinu z nich konstruktéři vyvíjeli právě za tím účelem, k jakému slouží, ale není to příběh zcela všech produktů. Některým pomohla náhoda, jiné zase sloužily původně k něčemu jinému, svoji roli mohla hrát i lidská pohodlnost. Toto je historie tří dnes zcela obyčejných věcí s možná překvapujícím příběhem.

Klimatizace vznikla kvůli tisku

Klimatizaci dnes hlavně v teplejších státech požívá mnoho domácností a velkých budov. První opravdu účinná elektrická klimatizace konstrukčně odpovídající těm dnešním ale nevznikla kvůli ochlazování nebo odvlhčování vzduchu v domě. Vynálezce Willis Carrier ji v letech 1901 až 1902 sestrojil pro tiskařský stroj, ze kterého vlivem tepla vytékal inkoust a deformoval se zde papír.

iZdroj fotografie: Willem van de Poll / Creative Commons / CC0

Získal pak více zákazníků a svůj vynález postupně vylepšoval. V roce 1915 založil Carrier Engineering Corporation, podnik se rozrostl ve velkého výrobce chladicích zařízení, jeho výrobky pak byla chlazena kina nebo obchodní centra. V roce 1929 společnost přišla s malým zařízením Carrier Weathermaker určeným pro soukromé domy a od té doby je možné regulovat teplotu i v domácnostech.

Webová kamera sledovala kávu

Webová kamera je dnes součástí téměř každého notebooku, případně bývá připojena ke stolnímu počítači, a v době on-line meetingů si bez ní těžko dovedeme představit život. Za svůj vznik vděčí dvěma líným studentům milujícím kávu. Pracovali v sedmipatrové budově s jediným kávovarem a zjistit, jestli je v něm káva, znamenalo dlouhou cestu. Proto nechali kávovar v roce 1991 sledovat kamerou.

iZdroj fotografie: Nenad Stojkovic / Creative Commons / CC BY

Pořizovala tři černobílé snímky za minutu, které měly rozlišení 129 x 129 pixelů. V listopadu 1993 byla tato kávová kamera připojena k internetu a ukázala cestu dalšího možného využití. Kamera fungovala do roku 2001 a jejímu vypnutí se nakonec věnovala i světově významná média.

Sopka podnítila vynálezce kola

V roce 1815 vybuchla v Indonésii sopka Tambora. Erupce zabila desítky tisíc lidí, ale především vyvrhla do atmosféry spoustu sopečného prachu, který zastínil slunce. Následující rok se pak stal známým jako rok bez léta a vlivem nedostatku slunečního svitu byla špatná úroda. Hladověli lidé i zvířata, byl kvůli tomu i nedostatek koní.

Problém se pokusil vyřešit Němec Carl von Drais experimentující s dvoukolovým vozidlem. Tehdy ještě nemělo šlapky jako současná kola, ale fungovalo jako odrážedlo pro malé děti, jak jej známe dnes. Ve své době se nazývalo Dandy Horse a jeho postupné vylepšování vyústilo v konstrukci moderních jízdních kol.

Jaký jiný zajímavý příběh dnes běžné věci znáte?

Zdroj: Ngu, Energy
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články