Statisícům Čechů hrozí, že kvůli používání e-mailu přijdou o své peníze. Je to vážné, děje se to teď stále častěji

Phishing je v současnosti nejoblíbenější a nejběžnější formou kybernetických útoků. Setkal se s ním skoro každý, proto je nutná obezřetnost. Na co konkrétně si dát pozor?

české pošty i Zdroj fotografie: Eliška Jindříšková / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Phishing je nejběžnější formou kybernetických útoků. Bezpochyby v dnešní době obdržel nějakou verzi takového útoku do své emailové schránky každý z nás. A každá z takových zpráv má jeden jediný cíl – získat od uživatelů citlivá osobní data a přístup k jejich bankovnímu účtu. Často k tomu využívají jména známých společností nebo státních úřadů.

Záludný phishing

Kybernetické útoky využívající phishing cílí na důvěřivé uživatele internetu, které jejich nepozornost většinou stojí velké peníze. Pokaždé kyberzločinci cílí na získání přístupu do elektronického bankovnictví daného uživatele a následné odcizení finančních prostředků. K tomuto účelu slouží odkaz, na který má oběť podle výzvy ve zprávě kliknout a následně vyplnit požadované údaje. Záminek, proč by to měl dotyčný uživatel udělat, si zločinci vymýšlejí nepřeberné množství.

Dopravní společnosti táhnou

Jeden z nejčastějších scénářů, který podvodníci pro phishing používají, jsou dopravní společnosti. Může se jednat o Zásilkovnu, DPD, FedEX, DHL nebo dokonce Českou poštu. Jsou zaznamenány i případy, kdy bylo pro podobné útoky zneužito i jméno oblíbeného internetového obchodu Alza.

Muž u auta DHL.
iZdroj fotografie: WrS.tm.pl / Creative Commons / CC BY-SA
Podvody pod hlavičkou různých přepravních společností jsou velice časté

Ve všech případech je průběh velmi podobný. Oběti přijde zpráva, ve které ji daná společnost informuje o tom, že jejich zásilku nebylo možné doručit. Pro úspěšné doručení musí dotyčný zadat chybějící údaje na přiloženém odkaze a zaplatit symbolický poplatek. Podobné zprávy rozesílají podvodníci pomocí SMS nebo do emailu. V obou případech dokonale napodobují vzhled a formát imitované společnosti. Informovaný a zběhlý uživatel může odhalit pár odlišností, které značí pokus o podvod, ale většina uživatelů podvodný phishing neodhalí.

Teď už i u Windows: Podvodníci napadají počítače Čechů, na tuto zprávu nikdy neklikejte

Lovení citlivých dat

Úspěch či neúspěch takového pokusu o podvod závisí na obezřetnosti dané oběti. Proto je důležité šířit informace o podobných útocích mezi širší veřejnost. To může příznivě ovlivnit množství obětí, které na phishing zareagují a předají podvodníkům přístup ke svým financím. V ohrožení jsou především senioři a mladiství, kteří jsou mnohem náchylnější k tomu, aby na podobné výzvy reagovali.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články