Oblíbená aplikace Čechů má nové pravidlo: Uživatelé si musí dávat pozor, kdo ho poruší, dopadne špatně

Oblíbená aplikace přichází s novinkou, která slibuje lepší ochranu osobních údajů. V některých částech aplikace nepůjde pořídit snímek obrazovky. Co to pro nás znamená?

oblíbená aplikace i Zdroj fotografie: Helar Lukats / Creative Commons / CC BY-SA
                   

WhatsApp je oblíbená aplikace mnoha uživatelů. Společnost Meta, která WhatsApp vlastní od roku 2014, neustále pracuje na vylepšování nabízených služeb i bezpečnosti. Na veřejnost unikly informace o nejnovější úpravě, která je zatím dostupná jen v beta verzi pro Android. Na co bychom si měli dát pozor?

Žádný snímek obrazovky

Pořízení snímku obrazovky, je velmi jednoduchá a šikovná funkce, díky které můžete zachytit část konverzace či jiného textu. Existují však aplikace, které tuto funkci blokují. Příkladem může být aplikace eDoklad, ve které máte uložené informace ke svému občanskému průkazu a jiným dokladům. Jedná se tak o bezpečnostní opatření, aby se zamezilo zneužití citlivých osobních údajů. Nově by mělo k zablokování funce screenshotu dojít i u WhatsAppu.

Oblíbená aplikace chrání uživatele

Podle dostupných informací by se však nemělo jednat o zákaz napříč celou aplikací. Zákaz by měl zamezit pořízení snímku obrazovky pouze u kontaktních informací uživatelů a jejich profilových fotek. Představitelé WhatsAppu zdůrazňují, že cílem této změny u oblíbené aplikace, je snaha o posílení ochrany soukromí uživatelů. Při pokusu o pořízení takového snímku obrazovaky, vás nově upozorní vyskakovací hláška, že z bezpečnostních důvodů je tato funkce omezena.

oblíbená aplikace iZdroj fotografie: Santeri Viinamäki / Creative Commons / CC BY-SA

Dobrou zprávou je, že v případě konverzací by nemělo k podobnému omezení dojít. To znamená, že budete mít i nadále možnost si zaznamenat část svých soukromých konverzací. Taková možnost může být velmi nápomocná především pro archivaci důležitých informací, které by se jinak ztratily v dlouhé historii konverzace. Využít se však může i v případě, kdy byste potřebovali dokázat kybernetickou šikanu či vyhrožování.

Oficiální spuštění

Zatím není známo, kdy by se mělo toto omezení zavést do běžného provozu. V současnosti je aplikováno pouze do beta verze pro operační systém Android. Můžeme však očekávat, že k nám případná aktualizace doputuje už v následujících týdnech. Zda bude oblíbená aplikace stejně omezená i v případě Applu, zatím není známo. Můžeme jen doufat, že WhatsApp nenaruší křehkou rovnováhu mezi ochranou osobních dat a uživatelskou flexibilitou a nadále si udrží všechny oblíbené vlastnosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články