Uživatelé WhatsAppu, vytáhněte peněženky: Poplatku ve výši 3 600 Kč se žádný uživatel nevyhne

Za nový způsob zálohování zpráv z WhatsAppu si každý uživatel připlatí. Ročně vás může záloha zpráv vyjít i na několik stovek korun. Co všechno se změní?

oblíbená aplikace i Zdroj fotografie: Santeri Viinamäki / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Internetem se šíří nová poplašná zpráva o zpoplatnění oblíbeného WhatsAppu. Jak to však většinou bývá, pravda je někde na půl cesty. Zpozornit by měli především uživatelé Androidu, kterých se týká změna ohledně zálohování zpráv. Na co by si měl dát každý uživatel pozor?

Záloha na Google Disk

Pokud se obáváte, že byste přišli o veškerou historií vaších konverzací, můžete zůstat v klidu. WhatsApp zálohování vašich zpráv neruší, pouze se změní jejich místo. Doposud se všechny vaše data zálohovala na centrálním cloudu WhatsAppu. Nyní však uzavřel WhatsApp smlouvu přímo s Googlem a zálohy se budou nově ukládat na soukromý Google Disk daného zákazníka. Každý uživatel tak bude mít přehled o tom, kde své data najde a může je jednodušeji spravovat. Google tak kopíruje stejný způsob zálohování, který už nějakou dobu používá Apple, kde se všechny zprávy zálohují na iCloud daného člověka.

K čemu slouží záloha?

Zálohy nejsou k tomu, abyste si mohli s nostalgií pročítat staré konverzace s blízkými, jako by to byl váš osobní deník. I když i to samozřejmně můžete. Princip záloh však spočívá v jednoduchém přenosu dat ze zařízení do zařízení. To se hodí především v případě, kdy si uživatel pořídí nový telefon nebo svůj mobil dokonce ztratí či se mu rozbije. Díky záloze neztratí žádné data. Jednoduše se na svém novém zařízení přihlásí ke svému účtu a může plynule navázat v jakékoliv konverzaci.

uživatel iZdroj fotografie: Helar Lukats / Creative Commons / CC BY-SA

Za co bude uživatel platit?

V čem je tedy ten háček? V kapacitě vašeho Google uložiště. Google Disk získá automaticky každý uživatel, který si založí svůj Google účet. Ten má dneska každý, kdo vlastní jakékoliv zařízení s operačním systémem Android. Google Disk v podstatě funguje jako váš virtuální počítač. Můžete si tam ukládat různé dokumenty a sdílet je s ostatními. Slouží také k automatické záloze všech fotek, které svým mobilem pořídíte. Základní kapacita Google Disku, kterou má každý uživatel zdarma, je 15 GB.

Pro spoustu lidí může být taková kapacita naprosto dostačující. Náročnější uživatel však může zatoužit po větším prostoru pro všechny své soubory. V takovém případě se může roční investice do uložiště vyšplhat na několik stovek či tisíc korun. Cena se samozřejmě odvíjí od toho, kolik místa si chcete dokoupit. Rozšíření na 100 GB vás výjde na 60 korun měsíčně, ale pokud byste zatoužili po 2 TB uložišti, zaplatíte 300 korun měsíčně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články