Je konec: Oblíbená aplikace statisíců Čechů končí, všichni bez výjimky přijdeme o svůj účet

Aplikace Podcasty byla dlouhodobě vyhledávanou alternativou k poslechu oblíbených pořadů. S tím však bude brzy konec! Jaké změny nás čekají?

podcasty i Zdroj fotografie: Ari Nurahman/ Creative Commons / CC BY-SA
                   

Google ohlásil konec jedné z vlastních populárních aplikací. Pokud jste si i vy užívali poslech svých oblíbených pořadů v aplikaci Google Podcasty, čeká vás nemilá změna. Společnost Google vyhodnotila, že tato aplikace nadále nesplňuje všechny požadavky moderních uživatelů, jako je například poslech podcastů na pozadí nebo s přidruženým videem. Proto aplikaci zruší a uživatele přesměruje na ucelenější aplikaci YouTube Music.

Audio i video podcasty

Společnost Google své rozhodnutí zatím konkrétně nijak nekomentovala, proto se o důvodech zrušení aplikace Podcasty, můžeme pouze dohadovat. Jednou z verzí je snaha o sjednocení audio a video verzí podcastů, která nebyla u této aplikace možná. S přechodem na YouTube Music však bude mít uživatel více možností, v jaké podobě si chce užít svůj oblíbený pořad. Pro mnoho uživatelů je vizuální sledování podcastu zajímavější než poslouchání jejich audio verzí. Možná se za tím skrývá i chytrý marketingový tah, kterým chtějí tyto uživatele nalákat přímo na platformu YouTube, potažmo na její zpoplatněnou verzi YouTube Premium.

youtube
iZdroj fotografie: Depositephotos

Za vším jsou peníze

Nejpravděpodobnějším důvodem, proč Google ruší aplikaci Podcasty ve prospěch YouTube Music, je příslib větších výdělků. Pokud by totiž uživatel chtěl svůj podcast poslouchat na pozadí, zatímco u toho hraje hry či si jde zaběhat, musí si zaplatit prémiovou verzi. Základní bezplatná verze totiž přehrávání na pozadí neumožňuje. Stejně tak nelze pořady stáhnout a poslouchat je v režimu offline. To vše nabízí až placená verze, ke které tak většina uživatelů sama sklouzne.

Telefon s Google Play

I přes zákaz sbírá 1000 aplikací data uživatelů. Google problém i nadále ignoruje

Postupný přechod

Podle dostupných zpráv by měla být aplikace Podcasty v omezeném režimu dostupná až do konce července. Do té doby si všichni uživatelé mohou své oblíbené pořady vyexportovat do aplikace YouTube Music. Můžou se však porozhlédnout i po jiných alternativách k poslechu podcastů. Nejběžnější a nejuniverzálnější je oblíbený Spotify, který opět nabízí placenou a free verzi, která obsahuje reklamy. Z dalších možností pak můžeme zmínit Pocket Casts nebo Podcast Republic. Je na každém, jakou aplikaci nakonec zvolí, ale každý uživatel by si měl postupně zvykat na to, že aplikacím a službám zdarma už pomalu odzvonilo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články