Zcela náhodný objev: vědci našli po dvou staletích nový, modrý, pigment. A hned putuje na plátna umělců

V roce 2009 uvařila skupina vědců omylem jedinečný a vynikající modrý pigment. Nejspíše jde o první nový pigment po dvou staletích.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Látka jasně modré barvy se po řadě nutných kroků přes regulační úřady vydává do světa a také na trh. Pigment dostal název YInMn Blue a po otestování a ověření nulové toxicity byl plně povolen pro komerční využití. To se stalo v květnu 2020, takže už mu nic nebrání v cestě na plátna umělců a další kreativní místa. Výrobci uměleckých potřeb už ho začali vyrábět, stále však zůstává velice drahým a poměrně vzácným.

Jedná se o zcela náhodný objev

Jeden z obchodů například nabízel 40 mililitrů této barvy za skoro 5 000 Kč. Pro představu: takový objem je srovnatelný s běžným „velkým panákem“. Podle dostupných informací by měl nový pigment inspirovat také produkci ostatních barev, a například Crayola, známý americký výrobce uměleckých potřeb, se chystá nahradit svou „pampeliškově“ žlutou jiným odstínem. Podobně jako mnoho dalších objevů, i k tomuto došlo náhodou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Původním cílem týmu z Oregonské státní univerzity byly materiály pro využití v elektronice. Postgraduální student Andrew Smith se snažil vytvořit vysoce efektivní materiál ohříváním oxidu manganu na asi 1 200 stupňů Celsia, když si všiml, že se v peci objevila neuvěřitelně modrá látka. Šlo tak skutečně o náhodu, protože s původním záměrem neměl tento materiál vůbec nic společného, ačkoli školu i vědecký tým nepochybně také proslaví.

Podle základních komponent

Pigment se jmenuje YInMn Blue podle svých hlavních chemických složek – yttria, india a manganu. Pokud nemáte hlubší znalosti chemie, možná vás zajímá, kvůli čemu vlastně všechen ten povyk. Vypadá to totiž, že si umělecký svět tento pigment okamžitě zamiloval díky jasné a živé barvě. Navíc je YInMn Blue také velmi stabilní sloučenina, která nijak nereaguje ani při silném teple, smíchaná s vodou nebo kyselinou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vzato kolem a kolem se jedná o ideální materiál, protože mnoho dalších anorganických modrých sloučenin má svoje problémy. Kobaltová modrá je například karcinogenní, a pařížská modř může zase uvolňovat kyanidy. Ale YInMn zatím vypadá poměrně bezpečně a také šetrně k životnímu prostředí. Příběh tím ovšem nekončí, protože stejný tým úspěšně vytvořil i žlutou, oranžovou, zelenou a fialovou.

Zdroj: IFL Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články