Oblíbený internetový prohlížeč končí: Kdo ho používal, bude se s ním muset rozloučit

Uživatelé operačního systému Windows by si měli vybrat nový internetový prohlížeč. Microsoft bude ten svůj na všech zařízeních rušit. Týká se to úplně všech.

internetový prohlížeč i Zdroj fotografie: zencat7 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Společnost Microsoft reaguje na nejnovější požadavky Evropské Unie a zavádí pro evropský trh změny do svého operačního systému Windows. Pro uživatele na evropském trhu tak už nebude striktně předurčený internetový prohlížeč Edge s vyhledávačem Bing. Každý si tak bude moct zvolit vlastní vyhledávač podle vlastních preferencí.

Vlastní internetový prohlížeč

Důvodem těchto změn je nový zákon, který ke konci loňského roku zavedla Evropská Unie. Tento zákon řeší ochranu soukromí a osobních údajů uživatelů. Konkrétně pro operační systém Windows to znamená možnost určit si, jaký internetový prohlížeč a vyhledávač bude uživatel používat. Spolu s tím mohou nově evropští uživatelé odinstalovat i aplikace Kamera, Cortana a Fotografie.

Odebrání internetového prohlížeče i zmíněných aplikací provede Microsoft v rámci pravidelných aktualizací. V první vlně by se měla týkat pouze systému Windows 11. Následně však stejné opatření čeká i Windows 10. Tyto aktualizace sice budou v první chvíli volitelné, ale nakonec se jim nikdo nevyhne.

citlivá data uživatelů
iZdroj fotografie: Carissa Rogers / Creative Commons / CC BY-SA

Vlastní vyhledávač

Odinstalovaní internetového prohlížeče Edge však není jediný dopad, který nový zákon na náš oblíbený operační systém má. Už v posledních týdnech si mohli někteří uživatele všimnou změny popisků aplikací v nabídce Start, ke které došlo po poslední aktualizaci. Další změnu pak čeká i internetový vyhledávač Bing.

Stejně jako už nebude Edge pevně daný výchozí internetový prohlížeč operačního systému Windows, nebude ani Bing primárním vyhledávačem. Ke změně opět dojde v rámci následujících aktualizací. Tato změna se týká i vyhledávání informací v nabídce Start. Nově by tak měl mít každý evropský uživatel možnost si zvolit vlastní vyhledávač pro svůj počítač.

Komunikace s mrtvými jako hudba budoucnosti? Microsoft si nechal patentovat novou technologii

Neúplné řešení

Společnost Microsoft však zároveň dodává, že internetový prohlížeč Edge a vyhledávač Bing mohou nadále využívat některé jejich aplikace. V tomto případě bude záležet na prvotním nastavení každé aplikace, ve které je vždy nastaven výchozí prohlížeč pro otevíraní souborů a odkazů. Tuto možnost si pak musí každý uživatel změnit manuálně v nastavení aplikace. Dobrou zprávou však zůstává, že Microsoft neplánuje žádné změny v současném způsobu synchronizace a zálohování systému.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články