Komunikace s mrtvými jako hudba budoucnosti? Microsoft si nechal patentovat novou technologii

Microsoft si v prosinci patentoval pro mnohé kontroverzní AI technologii. Ta pracuje s umělou inteligencí a simuluje konverzaci s mrtvými a fiktivními osobami. Vedení Microsoftu ale s využitím v praxi nepočítá.

i Zdroj fotografie: depositphotos.com
                   

Konverzace s celebritami i historickými osobnostmi

AI technologie pracuje s algoritmem, který zpracovává příspěvky na sociálních sítích a další online výstupy. Na základě těchto poznatků zvládne simulaci reálné konverzace. Podle Microsoftu se nabízí využití například při konverzacích s již nežijícími osobami nebo konverzace s celebritami. Na pořadu dne jsou ale i další skupiny osob:

  • historické osobnosti,
  • fiktivní charaktery,
  • chatovací roboti pro zákaznické podpory.
iZdroj obrázku: pixabay.com
Dá se mluvit se zesnulými?

Velký přínos Microsoft vidí především ve zlepšení konverzace chatovacích robotů. Ty dnes využívají především zákaznické podpory při komunikace se zákazníky. Prostřednictvím sledování reálných výstupů a skutečného jazyka se systém přiblíží k reálné konverzaci, u které zákazník nepozná, že si píše se strojem.

Podle šéfa AI oddělení nedojde k využití systému v praxi

Šéf oddělení umělé inteligence Tima O’Briena Microsoftu ale nepředpokládá, že vedení Microsoftu využije algoritmus pro konverzaci s mrtvými osobami. Dle jeho slov se k němu zatím nedonesly konkrétní plány. Zároveň by takový přístup považoval za velmi kontroverzní.

iZdroj obrázku: pixabay.com
Mnozí mají o komunikaci s mrtvou osobou zájem

Právě analýza výstupů mrtvých lidí by mohla být určitým způsobem problematická. Systém zvládne analýzu  online výstupů dané osoby. Kromě zkoumání standardního jazyka se ale do algoritmu promítnou i soukromé názory, které mohou být kontroverzní a pro pozůstalé překvapivé.

Problematické může být i využití v případě konverzací se slavnými osobnostmi. Celebrity si často střeží svoje soukromí a na komunikaci s veřejností mají tým školených odborníků. Nabízí se zde tak možnost zneužití pro záměrné poškození jména cizí osoby.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články