Varování: Na Facebooku se šíří video, na kterém jste právě vy. Neklikejte na něj, přijdete o všechny peníze

Odkaz na video s vámi, který vás může stát spoustu peněz. Pokud přišlo i vám, na odkaz neklikejte. Jedná se nový trik internetových podvodníků, na který zaručeně naletíte.

uživatelé messengeru i Zdroj fotografie: Johan Larsson / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Podvodné praktiky, které na nás útočí ze všech koutů internetu, neznají mezí. Jednou z nich je i video, na kterém jste údajně vy sami. Podvodný odkaz se šíří oblíbenou chatovací platformou Facebooku. Pokud podobná zpráva dorazí i do vašeho messengeru, rozhodně na nic neklikejte.

Video s vámi

Jako většina podvodných taktik i tato cílí na vaše emoce. Zpráva, že se internetem šíří neznáme video, na kterém jste údajně i vy, vyvolá ve spoustě lidí různé pocity – pozitivní či negativní. Podvodníci počítají s tím, že pod náporem emocí přicházíte o schopnost logického uvažování a je možné s vámi jednoduše manipulovat. Pokud vám navíc podobná zpráva přijde od člena rodiny nebo kamaráda, je úspěch podvodu téměř zaručen.

Co je cílem?

I v tomto případě se vás podvodníci snaží přimět k odevzdání svých osobních údajů. Po kliknutí na odkaz, který ve zprávě najdete, vás podvodníci přesměrují na neznámou stránku. Tato stránka se může lišit podle toho, v jakém regionu se nacházíte. Může na vás vyskočit spousta výrazných bannerů, které vám slibují pohádkové výhry, pokud si stáhnete konkrétní aplikaci nebo se někam přihlásíte. S velkou pravděpodobností je celá stránka prolezlá různými viry, které mají za úkol nabourat vaše zařízení a zpřístupnit podvodníkům vaše osobní údaje. Jedno je ale jisté – žádné inkriminující video nikdy nenajdete.

iZdroj fotografie: Tony Webster / Creative Commons / CC BY-SA

Jak poznám, že je video podvod?

Už na první pohled byste si mohli všimnout, že přiložený odkaz vypadá podezřele. Bude se vydávat za odkaz na YouTube nebo TikTok. V obou případech však můžete zaznamenat drobné varovné signály, jako je podezřelá doména a podobně. Pokud však zafungovala finta podvodníků a vy pod náporem emocí nevnímáte, na co zrovna klikáte, nemusí být ještě pozdě. Svůj omyl byste si měli uvědomit hned, jakmile vás odkaz přesměruje na neznámou webovou stránku. V takovém případě stránku urychleně opusťte, nic nestahujte, nikam se nepřihlašujte a ničemu nedávejte svůj souhlas.

Pokud vám podvodná zpráva s odkazem na video přišla od známého kontaktu, informujte jej, že se mu někdo naboural do Facebookového účtu. Zprávy od neznámých kontaktů rovnou zablokujte. Pamatujte, že obětí podvodníků se může stát opravdu každý.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články