Každý, kdo si nedá pozor na tuto SMS zprávu, zaplatí 300 000 Kč. Je to vážné, bohužel nejde o vtip

Českem se šíří nová vlna podvodů. Nejdřív své oběti nalákají na přeplatek na dani, následně je přesvědčí, aby peníze vložili do krypotměny. Tenhle hovor nikdy nezvedejte.

vrácení přeplatku i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Českem se šíří nová vlna podvodů. Jedná se o promyšlený a sofistikovaný způsob, který si vyžádal už několik desítek obětí. Podvodníci tentokrát využívají domnělý přeplatek na dani a lákají důvěřivé občany, aby jim předali přístup k jejich bankovním účtům. Průměrná škoda se údajně pohybuje ve výši 300 tisíc korun.

Nová vlna podvodů přichází

„V telefonickém hovoru se pachatelé vydávají za ministerstvo financí a finanční správu. A používají hlasový automat, který vás informuje o přeplatku na dani,“ popisuje průběh podvodu policie. Tato nová vlna podvodů cílí na všechny důvěřivé občany, které vidina vysokého přeplatku na daních zbaví veškeré obezřetnosti. Mezi nejzranitelnější skupinu obyvatel spadají důchodci a mladiství.

Na telefonní hovor následně naváže SMS zpráva s odkazem, který dotyčného přesměruje na inkriminovanou stránku, která zdařile napodobuje portál občana nebo podobné servery. Pokud na dané stránce vyplníte požadované údaje, kyberzločinci získají všechny vaše citlivé údaje a nezřídka taky přístup k vašemu bankovnímu účtu, ze kterého vám odcizí všechny finanční prostředky.

investice do kryptoměny
iZdroj fotografie: Edwin.images / Creative Commons / CC BY-SA
Kyberzločinci skvěle využili daňové období

Tím to nekončí

Aby toho nebylo málo, podvodníci se rozhodli spojit dva podvody do jednoho. Jakmile totiž předáte podvodníkům své osobní údaje, zločinec vám tentokrát zavolá osobně a bude se vydávat za pracovníka vaší banky. Během krátké chvilky vám vysvětlí, že byl váš bankovní účet napaden kyberzločinci. Následně svou oběť přesvědčí, aby své peníze co nejrychleji převedla na jiný zabezpečený účet, což v jejich jazyce znamená účet s kryptoměnou. Skutečnou ironií je, že tato nová vlna podvodů opravdu na některé oběti funguje.

Klienti obřího operátora v ohrožení: Kdo klikne na odkaz v této šířící se SMS zprávě, přijde o všechny peníze na svém bankovním účtu

Policie varuje

Policie před touto novou vlnou podvodů důrazně varuje a připomíná, že ministerstvo financí ani finanční správa nepoužívá hlasové automaty k tomu, aby občany informovali o přeplatku na daních. Stejně tak neposílá žádné SMS zprávy z odkazy. To samé platí i pro telefonáty od údajných bankéřů. Skutečný bankéř vás nikdy podobným způsobem neosloví a rozhodně po vás nebude vyžadovat převedení peněz na neznámý účet. Tohle všechno by ve vás mělo probudit jistou obezřetnost a případný hovor byste měli okamžitě ukončit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články