Klienti obřího operátora v ohrožení: Kdo klikne na odkaz v této šířící se SMS zprávě, přijde o všechny peníze na svém bankovním účtu

Klienti mobilního operátora O2 by se měli mít na pozoru. V současné době na ně cílí nejnovější phishingové útoky v podobě SMS zpráv. Na takový odkaz rozhodně neklikejte!

i Zdroj fotografie: Donald Trung / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Podvodné SMS zprávy, emaily a falešné telefonní hovory, všechny tyto pokusy o podvod mají jeden společný cíl – vymámit z vás přístupové údaje k vašim účtům a financím. Není žádnou novinkou, že nejúspěšnější podvody jsou ty, které využívají jméno veřejně známé společnosti či dokonce státních úřadů. Velice často jsou využíváni také mobilní operátoři. V posledních dnech je takovým způsobem zneužíváno jméno mobilního operátora O2.

Klienti operátora O2, pozor!

Modus operandi je v případě tohoto podvodu totožný se všemi ostatními. Jednoduchá SMS zpráva má z důvěřivých klientů operátora O2 vylákat přihlašovací údaje do jejich mobilní samoobsluhy. Díky tomu podvodníci získají také vaše platební údaje a následně mohou velice jednoduše získat přístup i k vašim financím. Pokud vám tedy dorazí zpráva, ve které vás mobilní operátor informuje o končící platnosti vaší SIM karty, zbystřete. S téměř stoprocentní jistotou se jedná o podvod.

Pobočka O2 v obchodním centru.
iZdroj fotografie: Stratford490 / Creative Commons / CC BY-SA
Podvodníci tentokrát pod jménem společnosti O2. Klienti, buďte opatrní!

Nebezpečný odkaz

Stejně jako u všech podobných pokusů o podvod důrazně doporučujeme, abyste v žádném případě neklikali na přiložený odkaz. Stránka, na kterou vás odkaz přesměruje, sice dokonale imituje přihlašovací bránu operátora O2, ale ve skutečnosti je to jen povedený podvrh. Přihlašovací údaje do vaší mobilní aplikace či dokonce údaje k vaší platební kartě, které byste na takové stránce vyplnili, automaticky získají kybezločinci. Nad další manipulací s vaším účtem či penězi byste tak ztratili jakoukoliv kontrolu.

Tento hovor od “operátora” nezvedejte, za pár sekund skončíte se zablokovanou SIM kartou

O2 vše řeší

Mobilní operátor O2 dělá všechno pro to, aby podobné pokusy o podvod zarazil a zablokoval přístup na podvodné stránky. Zřídili kvůli tomu i nové kontaktní číslo 720 002 002 a žádají své zákazníky, aby každý takový pokus o podvod hlásili. Všechny nahlášené případy následně převezme bezpečnostní útvar mobilního operátora a zajistí, aby byl přístup na podvodnou stránku pomocí odkazu ve zprávách co nejdříve zablokovaný. Ochraňte sebe i všechny své známé, kteří mohou být natolik důvěřiví, že na podobný odkaz kliknou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články