Ukrajina si vyžádala stíhačky F-16 z Nizozemska. Mohou ji sice pomoci, ale rozhodně nepatří k těm nejlepším

Ukrajina usiluje o dodávky Západních letadel a Nizozemí je ochotné jí předat své vyřazované letouny F-16. Podmínky vyjednávání jsou však stále nejasné.

i Zdroj fotografie: Martijn Geerlings / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajinské letectvo by mohlo posílit až 40 bojových letadel General Dynamics F-16 Fighting Falcon pocházejících z Nizozemí. Jeho letectvo je má buď ve skladech nebo je vyřazuje, protože přechází na letadla Lockheed Martin F-35 Lightning II. Záležet bude na to, zda USA budou s dodáním strojů souhlasit. Bojová letadla by byla určitě vítanou posilou, ale rozhodně ne něčím, co by mohlo přispět k převaze nad ruským letectvem.

Letouny F-16 z Nizozemí jsou staré

Nizozemské letectvo provozuje letouny F-16 od začátku 80. let a ve výzbroji jich mělo i více než 100, ale postupně jejich počty snižovalo. Tyto stroje byly vyrobené v 80. letech a jedná se verze F-16 Blok 15. Jde tedy o naprosto odlišná letadla než jsou dnes vyráběné stroje F-16 Blok 70/72, na jejichž dodání čeká třeba slovenské letectvo. Ačkoli během let prošly některými modifikacemi, rozhodně za nejnovějšími letadly současnosti zaostávají.

Základní parametry nizozemských letadel jsou podobné i dalším verzí. F-16 je jednomístný letoun o délce 15,06 metru a rozpětí křídel 9,96 metru. Pohání ho jeden motor a maximální rychlost je Mach 2,05, dostup pak 18 kilometrů. Letadlo je známé velmi dobrou ovladatelností, ale mnohé letouny v ruském letectvu mají manévrovatenost ještě lepší, protože mají možnost vektorování tahu a byly za tímto účelem stavěny.

iZdroj fotografie: Peter Gronemann / Creative Commons / CC BY

Nizozemské F-16 jsou bezesporu lepší než Mikoyan MiG-29 Fulcrum a Suchoj Su-27 Flanker ve výzbroji ukrajinského letectva. Ovšem v žádném případě nedostačují na hlavní oporu ruského letectva stroje Suchoj Su-35S. Ruské stroje mají oproti nim například mnohem schopnější radary, což jim umožňuje odhalit mnohem dříve svého nepřítele. V kombinaci s protiletadlovými střelami dlouhého doletu by mohly na starší F-16 útočit z velké vzdálenosti podobně jako na dnešní ukrajinské stroje sovětského původu.

Stroje F-16 mohou odpalovat nebezpečné střely

Ukrajinské letectvo by muselo F-16 využít správně. Jedná se o letadla s možností nést výzbroj složenou z protiletadlových raket, ale i řízených střel pro útoky na pozemní cíle nebo přesně naváděných bomb. Výzbroj může mít hmotnost až 7,7 tuny. Letouny F-16 jsou optimalizované třeba pro odpalování raket AGM-88 HARM k útokům na radary protivzdušné obrany. Přesně navádění střely AGM-65 Maverick mohou odpalovat z 20 kilometrů a jdou na nich použít střely AGM-158 JASSM s dosahem stovek kilometrů.

Poslání letadel F-16 má další překážky. První je nutnost na ně přecvičit ukrajinské piloty, i když někteří již údajně minimálně týdny na F-16 cvičí. Druhou je skutečnost, že stroje potřebují kvalitní vzletové dráhy a na Ukrajině jich je jen omezený počet. Rusku by tedy bylo jasné, kde nové stroje jsou a mohlo by se na ně pokusit zaútočit. I přes to je zvýšení síly ukrajinského letectva důležité pro možnost úspěšně vyhnat ruská vojska z ukrajinského území.

Jak by moc posílily starší letouny F-16 Ukrajinu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články