Napsal jí kamarád zprávu, ve které ji žádal o telefonní číslo, tak mu ho dala. Brzy kvůli tomu přišla o 20 000 Kč

Dala telefonní číslo kamarádovi, přišla kvůli tomu o 20 000 Kč. Podvodníci se teď vydávají za naše známé, okradených stále přibývá. Tyhle informace nikomu nesdělujte.

telefonní číslo i Zdroj fotografie: Sardaka / Creative Commons / CC BY-SA
                   

„Ahoj, pošli mi prosím své telefonní číslo.“ Celkem běžná zpráva, kterou občas obdrží každý uživatel Messengeru. Většinou přichází od známého kontaktu či přítele. Na tom není vůbec ni podezřelého. Až na skutečnost, že se může jednat o podvod. Pokud podobná zpráva dorazí bez předchozího kontextu i do vašeho Messengeru, mějte se na pozoru před podvodníky. Jedna z poškozený obětí takhle přišla o 20 tisíc korun.

„Pošli mi své telefonní číslo“

O šíření tohoto podvodu jsme už v minulosti jednou psali. Jeho účinnost a oblíbenost však stále neklesá, a proto je naší povinností zdůraznit jeho škodlivost. Tato žádost o telefonní číslo, před kterou by se měli mít na pozoru všichni uživatelé Messengeru, vás může připravit až o 20 tisíc korun. Pokud zprávu obdržíte i vy, v žádném případě na ni nereagujte a rovnou kontakt nahlaste pro podezření z podvodu.

telefonní číslo
iZdroj fotografie: Bernat Agullo from Tokyo, Japan / Creative Commons / CC BY-SA
Obyčejná žádost o telefonní číslo vás může připravit až o 20 tisíc korun.

Jednoduchý, ale účinný princip

Trik, který se v této zprávě skrývá, je tak jednoduchý, až se může zdát, že na to nikdy nikdo nemůže naletět. Opak je však pravdou. Stále se najde dost důvěřivých lidí, kteří se nechají vmanipulovat k odevzdání údajů ke svému bankovnímu účtu. A jak to tedy celé funguje?

Zpráva vám pravděpodobně přijde od spřáteleného kontaktu. Dotyčný vás požádá o telefonní číslo, což na první pohled nemusí vypadat vůbec podezřele. Následně se vás daný kontakt pokusí vmanipulovat do účasti v nějaké hře či loterii. Většinou vám za to slíbí pohádkové výhry, kterým málokdo odolá. Jediné, co musíte udělat, je přeposlat dotyčnému kód, který vám za chvíli přijde SMS zprávou. V tuto chvíli by však měl zbystřit úplně každý.

telefonní číslo

Posíláte někomu své telefonní číslo? Raději to nedělejte, Českem se šíří podvod, který vás kvůli tomu okrade o vše

Nepřeposílejte unikátní kódy

To, o co se podvodníci ve skutečnosti snaží, je obejít dvoufázové ověření k vašemu bankovnímu účtu. Jednoduchá poučka, která může zachránit vaše finance, tedy zní – nikdy nikomu nesdělujte žádné unikátní kódy, které obdržíte v automaticky vygenerované SMS zprávě. Uživatelé Messengeru by si taky měli dávat pozor na to, od koho podobnou zprávu dostanou. Prvním ukazatelem, že se jedná o podvod, může být kostrbatá čeština, která se ve zprávách objevuje. Pokud zprávu obdržíte od přítele, vždycky se nejdříve ujistěte jiný způsobem, že je to skutečně on, než mu zašlete své telefonní číslo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články