Necháváte nabíječku v zásuvce? Češi, kteří mají tento hrozný zlozvyk, se budou potýkat s velkými následky

Každý Čech, který nechá svou nabíječku v zásuvce, si koleduje o problém. Jde o hrozný zlozvyk, který má ještě horší následky. Na tohle si dejte dobrý pozor.

nabíječku i Zdroj fotografie: Almanta / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Denně nabíjíme hned několik zařízení, bez kterých si svůj každodenní život už téměř nedokážeme představit. Mobilní telefony, chytré hodinky, sluchátka, tablety, notebooky – to je jen výčet zařízení, které pravidelně nabíjíme. Mnoho lidí proto často sklouzne k tomu, že začnou nechávat nabíječku v zásuvce a zařízení k ní v případě potřeby pak jen jednoduše připojí. Tento zlozvyk však může mít závažné následky.

Nechat nabíječku v zásuvce je rizikové

Při dodržení základních pravidel je tento zlozvyk v podstatě neškodný, i když necháte nabíječku v zásuvce několik dní či týdnů. V některých situacích by se vám však tento zlozvyk nemusel vyplatit. Málokdo si totiž uvědomuje, že i samotná nabíječka spotřebovává určité množství elektrické energie. Dokonce i když zrovna nenabíjí žádné zařízení.

Tento zlozvyk tak může navýšit vaší roční spotřebu elektřiny, a tudíž i účet za energie. Jedna nabíječka váš rozpočet zatíží několika desítkami korun ročně. Pokud však máte nabíječky doslova v každé druhé zásuvce, můžete být při vyúčtování nepříjemně překvapeni.

nabíječku v zásuvce
iZdroj fotografie: Depositephotos
Nabíječk v zásuvce představuje značné riziko.

Zvýšené riziko požáru

Nabíječka v zásuvce může také představovat zvýšené riziko požáru. To platí především tehdy, pokud používáte levnou neoriginální nabíječku, kterou jste zakoupili v nespecializovaném obchodě. Takové nabíječky mnohdy nesplňují všechny bezpečnostní požadavky a mohou se lehce přehřát i vzplanout. Riziko se však týká také starých nebo poškozených nabíječek. Vzplanout vám však může i originální a nová nabíječka, pokud máte staré elektrické rozvody. Zvýšené riziko požáru pak představují nabíječky, které v zásuvce necháte během silné bouřky.

Nejhloupější nápad vůbec –⁠ zapojit mobil do nabíječky přes noc. Odnese to zařízení i jeho majitel

Dbejte na základní bezpečnostní pravidla

Obecně lze říct, že se asi nic nestane, pokud sem tam necháte nabíječku v zásuvce. Vždycky je však lepší se takovému zlozvyku vyhnout. Pokud však máte nové elektrické rozvody a používáte pouze nové a originální nabíječky, můžete si takový nešvar čas od času dovolit. Nikdy byste však neměli nechávat nabíječku v zásuvce, pokud odjíždíte pryč na dva nebo více dnů. Před odjezdem byste obecně měli ze zásuvek vypojit všechny spotřebiče, kromě lednice a mrazáku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články