Největší operátor v Česku má problém: Pokud jste jejich zákazníkem, můžete přijít o desítky tisíc korun

Největší operátor v Česku se stal obětí hackerů. Pokud vám přišla tato SMS zpráva, neklikejte na přiložený odkaz a svého operátora informujte. Můžete přijít o spoustu peněz.

t-mobile operátor i t-mobile operátor
                   

Phishingové útoky se nevyhýbají nikomu. Čelí jim také největší mobilní operátor v Česku. Pokud jste i vy zákazníky T-Mobile, mějte se na pozoru. Pod domnělou hrozbou omezení služeb se vás podvodnící snaží nalákat k odevzdání svých citlivých dat, díky kterým mohou lehce získat přístup k vašim financím. Pokud jste takovou zprávu obdrželi, určitě na přiložený odkaz neklikejte.

Kontaktujte svého mobilního operátora

Pokud vám přišla SMS zpráva s výzvou k aktualizaci vašich služeb, nejprve si ověřte, že se skutečně jedná o výzvu vašeho operátora. Prvním ukazatelem, že se nejspíš jedná o podvod, je samotná adresa odkazu, na který vás zpráva vyzývá kliknout. V tomto případě je doménou internetové adresy is.gd. Už na první pohled tak můžete tušit, že se jedná o podvod. Skutečný operátor T-Mobile by totiž použil klasickou doménu .cz nebo .com.

Pro větší jistotu je však žádoucí svého operátora přímo kontaktovat. Pokud by skutečně docházelo k omezení či změně služeb, váš mobilní operátor by s vámi tuto informaci sdílel např. i v mobilní aplikaci. Sám T-Mobile své zákazníky žádá, aby všechny podvodné pokusy přeposlali na číslo 7726. Díky tomu se následně postara o řešení těchto podvodů.

operátor
i

Co se stane po kliknutí na odkaz?

Když kliknete na odkaz uvedený v podvodné zprávě, dostanete se na stránku, která po vás bude vyžadovat zadání vašich platebních údajů. V tomto případě vás samotná podvodná SMS upozorňuje, že dojde k omezení vašich služeb a žádá vás o aktualizaci svých platebních údajů. Pokud tak učiníte, předáte tím podvodníkům přístup k vašemu bankovnímu účtu. Peníze vám z něj začnou mizet v nenápadných odchozích platbách neznámému obchodníkovi. Pokud je včas nezarazíte, můžete přijít i o desítky tisíc korun.

Váš operátor radí, jak se bránit?

Prvním krokem, jak těmto útokům nepodlehnout, je vždy kontrola od koho vám taková zpráva přišla a v jakou denní hodinu. Následně si důkladně prohlédněte adresu odkazu a všímejte si, zda neobsahuje podezřelé domény. Vždy o podobných podvodech informujte svého operátora. Pokud jste se nechali nachytat a náhle vám z účtu mizí peníze, neprodleně o tom informujte svou banku, která podnikne potřebné kroky k opětovnému zabezpečení vašich financí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články