Na Ukrajině byl ukořistěn nejnovější ruský tank T-90M. Obsahuje mnohé zajímavé technologie

Nejnovější verze ruského tanku T-90 se vyrábí velmi krátce a existuje pouze několik desítek exemplářů. Rusové přišli na Ukrajině dokonce o nepoškozené stroje.

T-90M i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Nejmodernějším tankem v ruské výzbroji je nejnovější verze stroje T-90, která je označována jako T-90M Proryv. Jelikož první začaly do výzbroje přicházet v roce 2020, existuje jich jen několik desítek kusů. Minimálně dva tyto tanky byly podle zaznamenaných fotografií zajaty, naposledy koncem listopadu v Luhanské oblasti. Z těchto strojů může Ukrajina získat velmi cenné poznatky a naučit se, jak tanky ještě efektivněji likvidovat.

Nejnovější typ tankového děla

T-90M totiž obsahuje směsku asi těch nejlepších tankových technologií, kterých je ruský průmysl schopen. Například jeho dělo je nejnovější verzí klasického sovětského tankového děla, konkrétně jde o 2A46M-5. Má pokročilé řízení palby a moderní zaměřovač Sosna-U. Tank by měl umět odpalovat i nejnovější typy ruské protitankové munice. Pokud v zajatých strojích byla, mohou experti přesně zjistit, jak si dokáže poradit s nejnovějšími tanky ze zemí NATO a kde jsou její limity.

To samé platí i o protitankových řízených střelách Refleks. Osádka je může odpalovat dělovou hlavní. Jsou naváděny za pomoci laserového paprsku a dokáží zasahovat cíle do vzdálenosti až 5 kilometrů. V přímé viditelnosti na dlouhou vzdálenost tak mohou být účinnější než protitankové granáty, z nichž mnohé s přibývající vzdáleností často ztrácejí na účinnosti a přesnosti. Refleks má tandemovou hlavici schopnou prorazit pancíř o síle až 900 milimetrů RHAe.

Zajímavou technologií je i reaktivní pancéřování tanku. Jde o nejnovější verzi ruského ERA nesoucího označení Relikt. Vyvinuto má být tak, aby si poradilo i s tandemovými hlavicemi střel. Tedy takovými, které nejprve způsobí menší výbuch, aby odpálily blok reaktivního pancéřování. Teprve potom exploduje hlavní nálož určená k proražení pancíře. Relikt má o polovinu zvyšovat i ochranu proti munici APFSDS z jiných tankových děl.

Tank se má umět i bránit

Na tancích by dále měl být namontovaný systém aktivní obrany Arena-M. Jde o systém, jehož úkolem je detekovat přilétající protitankové střely a zlikvidovat je. Má radar sloužící k detekci střel a dále odpalovače speciální fragmentační munice. Jejím úkolem je zničit zaměřenou střelu asi 30 metrů od tanku. Arena má ale dvě nevýhody. Neumí zachytit střely přicházejí shora, tedy například Javelin a NLAW. A navíc je velmi nebezpečná pro vojáky pohybující se v bezprostředním okolí tanku.

Minimálně na jednom T-90M se ukrajinským vojákům podařilo ukořistit speciální krycí plachtu Nakidka. Jde o kamuflážní plachtu určenou pro různá obrněná vozidla nebo stanoviště. Měla by výrazně snižovat radarový průřez vozidla, a tedy snižovat možnost jeho odhalení a zaměření zbraněmi radarem naváděnými. Zároveň má potlačovat i infračervenou signaturu a znesnadnit tak zaměření a odhalení prostřednictvím tepla. Není pochyb o tom, že na tancích jsou i další technologie, které soupeře Ruska zajímají.

Jak užitečné je pro Ukrajinu a Západ mít nejnovější ruské tanky?

Zdroj: MilIn
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články