Nejmodernější ruský tank může zničit levná švédská zbraň AT-4. Papírově by ho přitom měla maximálně škrábnout

Rusko se snaží co nejefektivnějším způsobem vylepšit ochranu svých tanků proti přenosným zbraním. Přesto tank T-90M neodolal ani obyčejnému AT4.

i Zdroj fotografie: Námořní pěchota USA
                   

Na zničení moderního tanku jsou zapotřebí i moderní zbraně, protože v armádním světě u obrněnců neustále probíhá zápas mezi silou pancíře tanku a protitankovými zbraněmi. Ale ani to nejmodernější řešení nemusí odolat opravdu jednoduché zbrani. Nejmodernější ruský tank T-90M Proryv podle doložených záběrů na sociálních sítích nevydržel střelbu z jednoduché švédské protitankové zbraně AT4.

O typu tanku není pochyb

Záběry dostupné na internetu ukazují, jak se po zásahu projektilem z AT4 z tanku stojícího na cestě kouří a je viditelně poškozený, ačkoli samotný zásah vidět není. Že se jedná o nejmodernější tank ve výzbroji ruské armády dokazuje nejen jeho tvar, ale také použití speciální krycí plachty Nakidka snižující radarovou signaturu stroje a také jeho tepelné vyzařování. Má to snižovat šance na jeho zaměření a lokalizování.

Ovšem něco takového u švédské AT4 – Ukrajina jich měla ze Švédska a dalších zemí dostat tisíce kusů – rozhodně neplatí. Jedná se totiž o relativně primitivní zbraň s obyčejnými mechanickými mířidly, i když je možné k ní připojit systém nočního vidění. Vzhledem k tomu, že záběry pocházejí ze dne, je jisté, že obsluha raketometu se spoléhala jen na zrak. Projektil z AT4 může doletět do vzdálenosti až 2 100 metrů, ale efektivně se používá na vzdálenost 300 až 400 metrů.

Je vlastně záhadou, jak mohla tato protipancéřová zbraň tank jako Proryv zničit. Hmotnost AT4 je 6,7 kg, u modernizovaných verzí 8 kilogramů. Jen pro představu moderní americký Javelin i s odpalovačem váží přes 22 kilogramů. AT4 má kumulativní hlavici o hmotnosti 440 gramů. Nejmodernější typy by měly být schopny překonat pancíř o síle maximálně 600 milimetrů RHAe. Raketomety jsou tak účinné proti bojovým vozidlům pěchoty či obrněným vozidlům, ale na tanky v mnoha případech nestačí.

T90M má mít silnou ochranu

Zvláště na tank, jakým má být T-90M Proryv. Jeho základní ochranu poskytuje kompozitní pancíř s deklarovanou sílou 650 až 850 milimetrů RHAe proti kumulativním hlavicím. Navíc je na tanku namontovaná reaktivní ochrana typu Relikt, což je nejmodernější verze ruské reaktivní ochrany. S předchozím typem Kontakt-5 měl T-90 odolat kumulativním hlavicím s průrazností až 1 500 milimetrů RHAe a Relikt má mít ještě lepší parametry.

Jak přesně mohla relativně slabá zbraň moderní stroj zničit, je tedy záhadou, ale mohlo se jednat i o opravdu šťastnou ránu do nějakého slabého místa. Pro Rusko jde o citelnou ztrátu, protože podle relevantních údajů ztratilo na Ukrajině kolem 1 500 tanků, Ukrajina dokonce udává dvojnásobné počty. Cena jednoho T-90M je kolem 110 milionů korun. I přes to, že se ruské zbrojovky snaží starší verze na tento typ modernizovat, nemá nejmodernějších strojů Rusko rozhodně nazbyt.

Jak mohla slabá zbraň zničit moderní tank?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články