Rusko se snaží co nejefektivnějším způsobem vylepšit ochranu svých tanků proti přenosným zbraním. Přesto tank T-90M neodolal ani obyčejnému AT4.
Na zničení moderního tanku jsou zapotřebí i moderní zbraně, protože v armádním světě u obrněnců neustále probíhá zápas mezi silou pancíře tanku a protitankovými zbraněmi. Ale ani to nejmodernější řešení nemusí odolat opravdu jednoduché zbrani. Nejmodernější ruský tank T-90M Proryv podle doložených záběrů na sociálních sítích nevydržel střelbu z jednoduché švédské protitankové zbraně AT4.
O typu tanku není pochyb
Záběry dostupné na internetu ukazují, jak se po zásahu projektilem z AT4 z tanku stojícího na cestě kouří a je viditelně poškozený, ačkoli samotný zásah vidět není. Že se jedná o nejmodernější tank ve výzbroji ruské armády dokazuje nejen jeho tvar, ale také použití speciální krycí plachty Nakidka snižující radarovou signaturu stroje a také jeho tepelné vyzařování. Má to snižovat šance na jeho zaměření a lokalizování.
Ovšem něco takového u švédské AT4 – Ukrajina jich měla ze Švédska a dalších zemí dostat tisíce kusů – rozhodně neplatí. Jedná se totiž o relativně primitivní zbraň s obyčejnými mechanickými mířidly, i když je možné k ní připojit systém nočního vidění. Vzhledem k tomu, že záběry pocházejí ze dne, je jisté, že obsluha raketometu se spoléhala jen na zrak. Projektil z AT4 může doletět do vzdálenosti až 2 100 metrů, ale efektivně se používá na vzdálenost 300 až 400 metrů.
Je vlastně záhadou, jak mohla tato protipancéřová zbraň tank jako Proryv zničit. Hmotnost AT4 je 6,7 kg, u modernizovaných verzí 8 kilogramů. Jen pro představu moderní americký Javelin i s odpalovačem váží přes 22 kilogramů. AT4 má kumulativní hlavici o hmotnosti 440 gramů. Nejmodernější typy by měly být schopny překonat pancíř o síle maximálně 600 milimetrů RHAe. Raketomety jsou tak účinné proti bojovým vozidlům pěchoty či obrněným vozidlům, ale na tanky v mnoha případech nestačí.
T90M má mít silnou ochranu
Zvláště na tank, jakým má být T-90M Proryv. Jeho základní ochranu poskytuje kompozitní pancíř s deklarovanou sílou 650 až 850 milimetrů RHAe proti kumulativním hlavicím. Navíc je na tanku namontovaná reaktivní ochrana typu Relikt, což je nejmodernější verze ruské reaktivní ochrany. S předchozím typem Kontakt-5 měl T-90 odolat kumulativním hlavicím s průrazností až 1 500 milimetrů RHAe a Relikt má mít ještě lepší parametry.
Jak přesně mohla relativně slabá zbraň moderní stroj zničit, je tedy záhadou, ale mohlo se jednat i o opravdu šťastnou ránu do nějakého slabého místa. Pro Rusko jde o citelnou ztrátu, protože podle relevantních údajů ztratilo na Ukrajině kolem 1 500 tanků, Ukrajina dokonce udává dvojnásobné počty. Cena jednoho T-90M je kolem 110 milionů korun. I přes to, že se ruské zbrojovky snaží starší verze na tento typ modernizovat, nemá nejmodernějších strojů Rusko rozhodně nazbyt.