Stačí, aby jednou přišel tento nenápadně vypadající e-mail, a máte problém. Všechny vaše peníze mohou být pryč

Jedno kliknutí a je po penězích: Po Česku se šíří nebezpečný e-mail, který oběti okrádá o statisíce korun. Využívá jméno známé společnosti a obětí se může stát každý.

vrácení přeplatku i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Internetoví podvodníci nepolevují a jejich kybernetické útoky jsou čím dál častější. Čím dál častěji přitom zneužívají jméno známých společností. Po dopravních společnostech a mobilních operátorech tak zkouší štěstí se jmény známých e-shopů, jako je Alza nebo Zara. Jejich zákazníkům tak přijde nevinně vyhlížející e-mail, který je láká k zapojení se do zajímavé soutěže. Ve skutečnosti však jen z lidí tahá jejich osobní a platební údaje, aby podvodníci získali přístup k jejich financím.

Nenápadně vyhlížející e-mail od Alzy

Internetový obchod Alza je u nás značně oblíbený a denně si u něj objednávají zboží stovky zákazníků. Tito zákazníci pak představují snadnou oběť pro internetové podvodníky, kteří známé jméno Alzy využívají pro své kybernetické útoky. Zákazníkům poté pošlou e-mail, který je láká k účasti v soutěži o hodnotné výhry. E-mail svým vzhledem většinou zdárně napodobuje oficiální vzhled Alzy a nepozorný zákazník se tak nechá lehce zmást. Zpráva pak obsahuje odkaz, na kterém se zákazník může přihlásit do soutěže. Pokud však dotyčný skutečně vyplní požadované údaje, nevědomky tak předá svá citlivá osobní data podvodníkům.

Jiný příklad zase zákazníka upozorňuje na zrušenou platbu a je vyzván k opětovnému zaplacení určené částky. Vyplněním údajů k platební kartě na falešném odkaze však pouze umožní podvodníkům přístup ke svému bankovnímu účtu, ze kterého se okamžitě začnou ztrácet peníze. Společnost Alza všechny nahlášené podvody řeší a na svých stránkách před nimi varuje své zákazníky.

e-mail
iZdroj fotografie: Esterkadankova/ Creative Commons / CC BY-SA
Podvodníci ke svým útokům využívají oblíbený e-shop.

Podvodníci vytvořili falešný e-shop

Podobné nebezpečí představuje také falešný e-shop, který se vydává za známý internetový obchod Zara. V tomto případě se podvodníci neobtěžují s tím, aby zákazníkům Zary posílali falešný e-mail. Jednoduše vytvořili falešnou imitaci celého e-shopu. Zboží objednané z této stránky však nikdy nedorazí a člověk tak nenávratně přijde o své peníze.

Varování: Tomuto e-shopu se vyhněte obloukem, hned při jeho návštěve zaplatíte 10 000 Kč, bez výjimky

Falešný e-shop ten skutečný imituje skutečně zdařile, takže si mnohý zákazník ani nemusí všimnout, že nakupuje na falešných stránkách. Jedním z varovných znaků však může být chybějící možnost platby na dobírku, kterou oficiální obchod Zara klasicky poskytuje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články