Používáte Youtube? Šíří se na něm drsný virus. Uživatel Karel (42) popsal, o kolik peněz přišel

Karel (42) se díval na videa na Youtube. Během chvíle kvůli tomu přišel o většinu svých peněz. Nyní varuje před odkazem, který do zařízení stáhne nebezpečný virus.

youtube i Zdroj fotografie: born1945 from Hillsboro, Oregon, USA / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kyberzločinci přišli s novým způsobem, jak se dostat k platebním údajům obyčejných lidí. Slouží k tomu důmyslný podvod na YouTube, díky kterému si oběť do svého zařízení stáhne nebezpečný malware. Během chvilky tak může přijít o údaje ke své platební kartě, které jsou dále zneužity k odcizení finančních prostředků. Své o tom ví i uživatel Karel (42), který takto přišel o všechny své úspory.

Nebezpečná videa na YouTube

Nový důmyslný podvod na YouTube popisují experti ze serveru Bleeping Computer. Bezpečnostní analytici zde objevili několik videí, v jejichž popisku se skrýval nebezpečný odkaz. Po kliknutí dojde ke stažení nebezpečného trojského koně, který v zařízení krade citlivé osobní údaje.

Nebezpečné odkazy se nejčastěji objevují u videí, která se zabývají herní tématikou, kryptoměnami nebo VPN. Na YouTube se jedná o poměrně vyhledávaná témata a jedno z nich se stalo osudným i uživateli Karlovi (42), který si po kliknutí na odkaz stáhl nebezpečný virus do počítače. Server Bleeping Computer zase uvádí příklad videa, které se zabývá herním návodem ke střílečce Valorant. Odkaz v popisku videa má následně poskytnou bezplatné stažení této hry.

přehrávání videí na mobilu
iZdroj fotografie: freestocks.org from Olsztyn, Poland / Creative Commons / CC BY-SA
Karla (42) připravil nebezpečný odkaz na YouTube o všechny úspory.

Pozor na zkracovače odkazů

Odkazy u takových videí jsou upraveny zkracovačem BitLy, aby nebylo na první pohled jasné, že se jedná o podvod na YouTube. Po kliknutí je uživatel přesměrován na stránky pro sdílení obsahu, kde by si měl teoreticky stáhnout slibovanou hru. Pravděpodobně tam ale žádný takový soubor nenajde. Místo toho si uživatel do zařízení stáhne a nainstaluje nebezpečný virus, který útočníkům umožňuje vzdálenou manipulaci se zařízením oběti, zobrazování hesel k účtům i údaje k platebním kartám uloženým v systému zařízení.

Ukradené účty

Stejně jako u všech ostatních kybernetických hrozeb i zde platí jedna jediná možnost ochrany – vlastní obezřetnost. Zločinci k tvorbě nebezpečného obsahu na YouTube využívají ukradené Google účty, na kterých zakládají nové kanály. Podvod na YouTube je záludný v tom, že se podobné falešné kanály ve velkém množství jiných účtů lehce ztratí.

Video na YouTube

Kamil (61) se přihlásil na Youtube, brzy přišel o 73 000 Kč. Dejte si pozor, stát se to může i vám

Samotné zhlédnutí videa nijak nebezpečné není. Rozhodně byste si ale měli ověřit každý kanál, než kliknete na jakýkoliv odkaz, který ve svém popisku nabízí. Vždy si všímejte hodnocení i počtu sledujících daného kanálu. Zároveň nezapomínejte na důkladnou antivirovou ochranu vašeho zařízení, která může zmírnit následky nechtěného kliknutí na nebezpečný odkaz.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články