Společnost ESET odhalila nebezpečné aplikace, které obsahují známé viry. Kdo si tyto aplikace stáhne, může přijít o všechny své peníze. Týká se to každého z nás.
Společnost ESET ve své pravidelné měsíční zprávě uvádí největší rizika, která na uživatele číhají v online světě. Podle dostupné analýzy představují největší riziko falešné nebezpečné aplikace a mobilní hry, ve kterých se mohou skrývat nebezpečné viry. Konkrétně se jedná o malware Cerberus a adware Andreed. Oba tyto viry představují značné riziko pro vaše osobní i platební údaje.
Nebezpečné aplikace a hry
Adware Andreed se už dlouhodobě řadí na přední příčky nejrozšířenějších a nejnebezpečnějších virů v Česku. Pro napadené zařízení představuje značnou zátěž operačního systému, který zamoří velkým množstvím agresivní reklamy. Není tajemstvím, že náchylnější je na tento virus operační systém Android. Andreed většinou obsahují falešné nebezpečné aplikace nebo hry, které si uživatelé stáhnou z jiných zdrojů, než je oficiální obchod Google Play. Konkrétně se nedávno skrýval ve falešné verzi hry Interstellar Pilot 2.
Reálný problém adware Andreed se však skrývá v agresivních reklamách, které mohou obsahovat další takzvané odposlouchávací viry nebo formuláře ke krádeži osobních či platebních údajů. Ve výsledku tak stažení aplikace s tímto virem může vést až k vybílení bankovního účtu.
Bankovní virus
Dalším nebezpečným virem, kterému se v posledních dnech na území České republiky poměrně daří, je bankovní trojský kůň Cerberus. Tento virus takzvaně odposlouchává a monitoruje každé počínání uživatele na napadeném zařízení. Většinou přitom cílí na získání přístupových kódů k mobilnímu nebo internetovému bankovnictví. Bezpečnostní experti ze společnosti ESET tohoto strašáka odhalili ve falešných verzích závodních her. Mohou ho však obsahovat i jiné nebezpečné aplikace.
Zranitelný Android
Před oběma těmito viry by se přitom měli mít na pozoru především uživatelé operačního systému Android. Ten je už dlouhodobě primárním cílem různých kyberútočníků. Jedná se totiž o nejrozšířenější operační systém na celém světě a jeho politika otevřenosti a kreativity nahrává různým podvodům. Konkurenční iOS je na tom v tomto ohledu mnohem lépe. Klade totiž větší důraz na celkovou bezpečnost, a proto do něj nebezpečné aplikace málokdy proniknou.