Možná jste si ji stáhli také a přitom vůbec netušíte, že jde o nebezpečnou aplikaci. Může vás přitom připravit opravdu o mnoho.
V obchodě Google Play byly znovu objeveny aplikace, které, místo aby sloužily k užitečným optimalizacím systému Android, do uživatelských zařízení instalují malware a zobrazují nežádoucí reklamy. Tyto aplikace byly stahovány a nainstalovány více než 470 000krát. Bezpečnostní experti doporučují, aby uživatelé co nejdříve odstranili tyto problematické aplikace. Firma TrendMicro nedávno upozornila na několik aplikací v Google Play, které jsou prezentovány jako nástroje pro optimalizaci systému Android, ale místo toho přinesou pouze nepříjemné reklamy. Co je ještě horší, tyto aplikace do zařízení nainstalují různé varianty malwaru a další škodlivý software – až 3000 různých verzí na jedno zařízení.
Nebezpečné aplikace
- Mezi nakažené aplikace patří:
- Speed-Clean-Phone Booster Junk Cleaner&App Manager
- Super Clean-Phone Booster, Junk Cleaner&CPU Cooler
- LinkWorld VPN
- Shoot Clean-Junk Cleaner, Phone Booster, CPU Cooler
- Super Clean Lite- Booster, Clean&CPU Cooler
- Quick Games-H5 Game Center
- Rocket Cleaner
- Rocket Cleaner Lite
- Speed Clean-Phone Booster, Junk Cleaner&App Manager
- H5 gamebox
Varování
Pokud máte na svém zařízení některou z těchto aplikací nainstalovanou, doporučuje se, abyste ji okamžitě odstranili. Nainstalovaný malware bývá obvykle skrytý jako systémová aplikace v systému Android, což znamená, že běžný uživatel nemusí podezřelou aktivitu rozpoznat, aniž by vytvořil ikony aplikací. Podle TrendMicro byly tyto problematické aplikace staženy až 470 000krát od jejich přidání na Google Play v roce 2017. Pokud jste však žádnou z nich na svém zařízení neinstalovali před uveřejněním těchto varování, nemusíte se obávat, protože Google již reagoval a odstranil tyto aplikace z obchodu.
Co dělat
V případě, že některou z nich máte nainstalovanou, je nejlepší ji co nejdříve odstranit, abyste si uchovali bezpečnost svého zařízení. Nedávno také firma Sophos upozornila na podvodné aplikace v Google Play, které mohou způsobit uživatelům vysoké finanční ztráty, a to až v řádech desítek tisíc korun ročně. Více informací o těchto podvodných metodách můžete najít v dalším článku.