Měl v telefonu oblíbenou aplikaci, druhý den bankovní účet na nule. Kdo ji má v telefonu, nevědomky odevzdává své bankovní údaje podvodníkům. Týká se to i vás?
Každý z nás má v telefonu velké množství různých aplikací. Dalo by se říct, že je v dnešní době aplikace téměř na všechno. Máme aplikace od každého supermarketu, kde pravidelně nakupujeme, aplikace na hlídání pohybové aktivity, bankovní aplikace a mnoho dalších. Málokdo si však uvědomuje, že některé aplikace máme v telefonu naprosto zbytečně. Některé z takových aplikací mohou dokonce představovat významné bezpečnostní riziko.
Svítilnu má v telefonu každý
Moderní chytré telefony jsou vybaveny velkým množství různých funkcí, které z nich dělají nepostradatelné každodenní společníky a pomocníky. Mezi základní výbavu chytrých telefonů tak patří také funkce svítilny. Každý z nás nosí v kapse svou vlastní baterku, se kterou si může v případě potřeby kdykoliv posvítit. Přesto se v oficiálních obchodech s aplikacemi nachází hned několik aplikací, které funkci svítilny nabízí.
Že je to zbytečné? Ano, naprosto. Stále se však najde spousta uživatelů, kteří si podobnou aplikaci stáhnou. Snad doufají, že bude díky ní jejich svítilna svítit lépe. Ve skutečnosti však hrozí, že si do telefonu stáhnout potenciálně nebezpečnou aplikaci, jejímž jediným úkolem je sbírání osobních dat.
Nespoléhejte se na předpověď počasí
Chytré telefony mají v našich životech multifunkční zastoupení. Telefon už dávno neslouží pouze k telefonování nebo posílání SMS zpráv. Mimo jiné může sloužit také jako spolehlivá přenosná meteostanice, díky které nás už nikdy nepřekvapí nečekaný déšť. Opět se jedná o funkci, kterou má v telefonu téměř každý. Operační systémy Android a iOS mají funkci předpovědi počasí navíc zabudovanou ve svém základním balíčku aplikací.
Náročnější uživatelé se však mohou porozhlédnout po jiných aplikacích, které poskytují podrobnější grafy a přesnější výhledy. Některé z nich však mohou opět představovat potenciální nebezpečí. Pokud po vás aplikace na předpověď počasí vyžaduje přístup ke kontaktům nebo zvukovým záznamům, nejspíš je něco špatně. Některé z nich mohou navíc skrývat nebezpečné viry, které mají za úkol získat přístup k vašemu bankovnímu účtu.
Nebezpečí hrozí i při hraní her
Skoro to vypadá, jako by se nebezpečí skrývalo téměř za každou mobilní aplikací. Toto tvrzení bohužel není daleko od pravdy. Nebezpečí mohou představovat také některé populární mobilní hry, jako například Angry Birds. Experti na kybernetickou bezpečnost potvrdili, že tato hra sbírá velké množství osobních údajů uživatele a následně je poskytuje třetím stranám. Takové jednání může vést k internetovým podvodům, které uživatele připraví o velké množství peněz.