Životnost dnešních chytrých telefonů je někde v rozmezí 2 – 10 let v závislosti na výrobci. Klíčovou roli ale hraje chování uživatele, které se na přístroji logicky odráží.
Pokud chráníte svůj telefon před poškozením a negativními vlivy a pravidelně ho udržujete, pak nejspíš kupujete nový přístroj sporadicky. Moudré využití baterie, pravidelná aktualizace aplikací a vyhýbání se extrémům jsou trojice správného přístupu pro dlouhou životnost. Ta ovšem závisí nejen na tom, co s telefonem dělat správně, ale také, čemu se za každých okolností vyhnout. A není-li zbytí, tak porušte tyto zásady jen na nezbytnou dobu.
Vrtání se kovem v konektorech a vliv tepla
Jakékoli vrtání v konektorech telefonu ostrými kovovými předměty přivodí obvykle více problémů, než jich vyřeší. Kancelářské sponky, hřebíky nebo špičky nože citlivé součástky akorát poškrábou a poškodí. Pokud vám jde o vyčištění zdířky, jsou ideální normální párátka. Jejich špička je dostatečně tenká na vytažení nečistot a materiál měkký, aby nic nezničil. Další možností je pak plechovka stlačeného vzduchu s tenkou hadičkou.
Když si jdete odpočinout, je velmi příhodné nechat telefon nabíjet nebo jen tak odložit někde u okna. Problém ovšem je, že vystavení Slunci zpomalí proces nabíjení, takže součin obou okolností se navzájem vyruší. A máte-li už starší model, možná ho z nabíječky vytáhnete ještě v horší kondici, než když jste ho připojovali. Na přílišné teplo je citlivý také samotný displej, který může mít po čase rozhozené barvy nebo samotné zobrazení.
Nenechat baterku skoro umřít a kouzlo vody
Nejlepší rozsah nabití moderních baterií je 20 – 80 %. Nikdy nenechte telefon spadnout až na jednotky procent, ani ho nenabíjejte na maximum. Ideální scénář je přesná polovina, tedy 50 %. V takovém případě zůstane polovina iontů lithia na lithiovo-kobaltové oxidační vrstvě a ta druhá na grafitu. Protože to nejspíš nebude pro mnoho uživatelů reálně využitelné, úplně stačí, když budete držet jako horní mez nabíjení oněch 80 %. Váš telefon to ocení.
Někteří výrobci telefonů tvrdí, že jejich přístroje mohou být bez problémů i pod vodou. Jenže v tomhle je vždycky nějaká ta výjimka. Pro braní telefonu přímo do vody neexistuje moc rozumných důvodů a obecně to není doporučeno. Když vám občas spadne do louže nebo trochu zmokne, nejspíš to přežije. Jakýkoli delší pobyt přímo pod hladinou je koledováním si o problémy. Možných je maximálně 30 minut, a to jen výjimečně.
Neověřené aplikace a prach na klávesnici
Hodně lidí má ve zvyku stahovat nejrůznější podivné verze oficiálních aplikací, aby nemuseli platit za právě onu originální verzi. Jenže snaha věci takto obcházet často skončí nutností zachraňovat celý systém. K těmto „zázrakům“ je totiž pravidelně přibalen ještě malware, který vám přinejmenším zkomplikuje život. Základem je mít na telefonu také antivir, který průběžně sleduje vaše počínání a riziková data dokáže zastavit.
Ať už máte notebook nebo stolní stroj, určitě jste si po čase všimli nejrůznějších usazenin na vaší klávesnici. Nejčastějšími složkami jsou prach, vlasy a drobečky. Se zvířetem v domácnosti a stolování u počítače je to ještě horší. Nejen, že je tohle špatné pro klávesnici, ale i větráčky se v takovém prostředí musí dvojnásobně namáhat, aby vůbec něco „ufoukaly“. Receptem je pravidelná očista, aby vám díly stroje vydržely co nejdelší dobu.
Nabíjení přes noc a elektronika na toaletě
Tohle souvisí s předchozím bodem o životnosti baterie. Jakmile je telefon na maximu, nabíječka ho přestane zásobovat. Po nějaké době klesne kapacita na kouzelných 99 % a kabel opět zabere. V takových cyklech zůstane telefon celou noc, což je pro baterii utrpení. Vyhněte se tedy jak totálnímu vybíjení, tak nabíjení přes celou kapacitu baterie. Lepší každý den trochu energie, než jednou za čas takto mohutná nálož.
Trávení času na toaletě s telefonem v ruce škodí jak aparátu, tak přímo vám osobně. Klasickým rizikem je samozřejmě utopení přístroje. Mít nabíječku vedle vany při dlouhé a vydatné koupeli je skoro jako se během koupele fénovat. Přinejlepším se vám do vody dostane jen telefon, přinejhorším samotný kabel zapojený do zásuvky. Dlouhý čas na míse s telefonem v ruce neprospívá ani vašim střevům.
Co všechno děláte s telefonem, i když víte, že byste neměli?