Fatální chyba, které se dopouští většina. Zde je profesionální návod, jak při nabíjení neponičit baterii. Pro Android i IOS

Technologie baterií mobilních telefonů se neustále vylepšuje. Staré metody nabíjení tudíž mohou i škodit, pokud je použijete na nové typy.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Může baterii poškodit, pokud nabíjíte telefon velmi často? Nebo pokud ho necháte na nabíječce příliš dlouho? Baterie mají určitý počet nabíjecích cyklů, a čím správnější postup, tím delší životnost bude baterie mít. Jinak se setkáte s klasickým jevem, kdy postupem času vede stejné nabíjení ke kratší době použitelnosti přístroje. Můžete se dostat až do takových extrémů, že kdysi výkonný přístroj nevydrží ani půl dne.

Kdy je potřeba telefon nabíjet

Kdysi bylo potřeba nové baterie „formátovat“, tedy několikrát zcela vybít a zase nabít. Ovšem tento postup už dávno neplatí a moderním lithiovým kusům jen ubírá nabíjecí cykly. Zlaté pravidlo moderních baterií praví, že je ideální je držet mezi 30–90 % jejich kapacity. Rozhodně je nenechte klesnout na nulu a vypojte je z nabíječky, než dosáhnou stovky. Z toho plyne, že nabíjení přes noc je dosti škodlivá taktika.

iZdroj fotografie: Pixabay

Právě horních 20 % kapacity způsobuje, že lithiové baterie stárnou rychleji. Podobně škodí úplné vybití. Plné nabití není pro baterii fatální, problémem je, že je součástí přístroje. Ty tam jsou doby, kdy se dala jednoduše koupit nová baterka do staršího telefonu. Dnes kupujete telefon jako celek, tudíž životnost baterie udává možnost celkové použitelnosti mobilu. Místo občasného dlouhého nabíjení tak raději volte kratší úseky, zato pravidelné.

Rychlonabíjení a aplikace

Starší telefony a tablety mohly strávit na nabíječce klidně několik hodin. Nové generace obvykle mají rychlonabíjení a 30 % kapacity zvládnou během 10 minut. Problém je, že rychlejší nabíjení generuje více tepla, což může mít na životnost telefonu také neblahý vliv. Funkce rychlonabíjení se většinou nedá vypnout přímo v nastavení telefonu. Je ale možné to vyřešit slabší nabíječkou, která tuto vestavěnou funkci neumožní.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud máte dlouhodobé problémy s tím, jak dlouho vám vydrží baterie, vyházejte z telefonu zbytečnosti. Hodně aplikací běží na pozadí a systém tak vyčerpává. Rovněž kontrolujte telefon na přítomnost škodlivých kódů, stejně jako to děláte u počítače (děláte to, viďte?). Smartphony i tablety jsou jen další počítače se všemi problémy i výhodami, které k tomu patří. A dnešní viry se ukrývají i v aplikacích, kde byste je vůbec nečekali.

Zdroj: TechAdvisor

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články