Naléhavé: Majitelé Spotify, kteří si nedají pozor na tuto věc, zaplatí na místě 3 600 Kč

Uživatelé služby Spotify by si měli zkontrolovat a obnovit svá přístupová hesla. Databáze platformy napadli hackeři a odcizili citlivé údaje uživatelů. Jste mezi nimi?

spotify i Zdroj fotografie: https://www.flickr.com/people/johanl/ / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Uživatelé hudební streamovací platformy Spotify čelí útoku hackerů. Kyberzločinci se v létě 2020 dokázali nabourat do databáze, která obsahovala přes 380 milionů citlivých dat uživatelů. Největší nebezpečí představuje krádež hesel, díky kterým se útočníci pokouší nabourat do jednotlivých účtů a ovládnou službu daného uživatele. Z celkového počtu se zločincům povedlo odcizit hesla 350 tisíc uživatelů.

Oblíbená aplikace Spotify

Streamovací služby jako je Spotify a Netflix, jsou dnes už naprosté stálice u většiny uživatelů. Jejich používání je praktické a pohodlné a nabízí nepřeberné množství muziky či filmů bez nutnosti stahování. Jejich oblíbenost však zároveň láká i různé kyberzločince, kteří cílí na osobní údaje uživatelů a ovládnutí jejich účtů. Poslední rozsáhlý útok byl zaznamenán v létě roku 2020, kdy se mělo údajně ztratit až 350 tisíc přístupových údajů k účtům uživatelů. Tyto údaje byly následně využity k cílenému útoku na konkrétní uživatele, kterým tak byl odcizen celý jejich účet.

unikly údaje
iZdroj fotografie: DMCreator2023 / Creative Commons / CC BY-SA
Nebezpečí číhá na Spotify

Heslo je základ

Společnost Spotify okamžitě všechny své uživatele na útok upozornila a vyzvala je, aby si obnovili svá přístupová hesla. Silné heslo je základním bezpečnostní opatřením, které každého uživatele před podobnými útoky chrání. Běžnou praxí však zůstává, že lidé používají stejné heslo ke všem svým účtům. Hackeři si jsou tohoto zvyku příliš dobře vědomí a využívají ho ke svým kyberzločinům. Každé získáné heslo tak automaticky projedou několika různými portály, ke kterým chtějí získat přístup a většinou mají úspěch.

Za Spotify si bude muset připlatit každý z nás, firma se plácá ve finančních problémech

Správce hesel

Množství hackerských útoků v dnešní době bohužel narůstá, a proto by se měl každý uživatel Spotify a jiných platforem zamyslet nad správou svých hesel. Pamatovat si pouze jedno heslo, které používáme všude, je určitě pohodlné, ale nikoli bezpečné. Pokud máte strach, že by mohlo být i vaše heslo zneužito, můžete si to ověřit na internetové stránce „Have I Been Pwned“. Zde se dozvíte, zda se vaše heslo někdy dostalo do rukou hackerů a případně jej můžete včas změnit. Nebo využijte správce hesel, který heslo v šifrované podobě uloží a nemusíte si nic pamatovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články