Za Spotify si bude muset připlatit každý z nás, firma se plácá ve finančních problémech

Spotify hlásí nárůst počtu svých předplatitelů, paradoxně však zaznamenala služba mnohem větší ztráty a plácá se ve finančních problémech.

i Zdroj fotografie: Florian Koppe / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Spotify má sice 551 milionů uživatelů, i tak se firma potýká s finančními problémy. Aby je vyřešila, snaží se vymyslet nejrůznější způsoby. A bohužel, nakonec na to doplatí právě uživatelé, kteří si budou muset za svá předplatná pořádně plácnou přes kapsu

Nové ceny předplatného. 

Spotify se celou situaci pokusí napravit zvýšením cen předplatného. Služba patří mezi nejoblíbenější aplikace na streamovaní hudby. Dokazují to i nedávná čísla, která společnost zveřejnila. Trápí ji však jiné problémy, takže za poslech hudby si na této platformě budeme muset připlatit. 

Co prozrazují další statistiky? 

Spotify poslouchá více lidí, ale zisk je u každého menší. CEO Spotify Daniel Ek zveřejnil na svém Twitteru příspěvek, na kterém lze vidět, jak v průběhu roku streamovací službě přibývali předplatitelé i aktivní uživatelé. Oproti minulému roku zaznamenala firma v prvním případě 17% nárůst, ve druhém pak 27 %, což jsou skvělé výsledky. Celkem si nyní Spotify předplácí 220 milionů lidí a používá až 551 milionů. Ačkoli se na první pohled může zdát, že se jedná o úspěch, je nutné se na celou situaci podívat z různých úhlů. 

i

Zisky klesají

Společnost má nyní z každého zákazníka zisk 4,27 euro, minulý rok to bylo 4,32 euro. To nemusí vypadat jako velký propad, ale jakmile se přesunueme do řádu milionů, rozdíl začne být znatelný. S těmito čísly přišel server The Verge. Ztráty vyřeší vyšší ceny předplatného. V současné chvíli má Spotify také mnohem větší ztráty, než v předchozím roce. V minulém Q3 se vyšplhaly na 125 milionů euro, nyní se zastavily až na 302 milionech. Společnost se pokouší tyto ztráty dohnat, a tak oznámila, že bude zvedat ceny předplatného v USA i v jiných zemích. 

Kolik si připlatíme?

Cena by se měla zvýšit u všech možných předplatných o jednotku amerického dolaru. V zájmu snížení ztrát Spotify už dříve zrušilo například Spotify Live či Heardle. Ve výročních zprávách údajně nepadla žádná zmínka o možnosti HiFi streamování, které bylo ohlášené před dvěma lety a slibovalo špičkovou kvalitu. Mělo být dostupné v rámci členství Platinum za 19,99 dolarů. Zatím tedy není vůbec jasné, kdy se uvede na trh.

Zdroj: Reuters
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články