Nakupujete na Bazoši nebo Sbazaru? Ani nemrknete a můžete kvůli tomu přijít o 100 000 Kč

Nakupoval na Bazoši a přišel kvůli tomu o 100 000 Kč. Každý, kdo nakupuje věci z druhé ruky, si musí dát pozor na nový podvod. Policie řeší desítky případů měsíčně.

na Bazoši i Zdroj fotografie: Colin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Internetové bazary jsou příhodným místem k levnému nákupu věcí z druhé ruky. Zároveň je zde velké riziko, že se stanete obětí podvodníků. Tito lidé netouží zakoupit vámi nabízené zboží ani vám nechtějí něco výhodně prodat. Touží po vašich přihlašovacích údajích a přístupu k vašim financím. Podvody na Bazoši nebo Sbazaru postihnou desítky uživatelů měsíčně, kteří během chvilky přijdou až o 100 tisíc korun.

Podvodníci na Bazoši a Sbazaru

Například Policie na Uherskohradišťsku eviduje několik případů podobných podvodů, které se až příliš shodují v jednotlivých detailech. Podvedení lidé nabízeli své zboží na Bazoši, Sbazaru, Aukru nebo Facebook Marketplace. Na jejich nabídku reagoval potenciální zájemce, který si však nemohl věci na Bazoši vyzvednout osobně, a proto nabídl službu kurýra, který zboží vyzvedne. Prodávající se tak nemusí o nic starat, pouze kurýra předem zaplatí. Nakupující samozřejmě přislíbí, že částku za kurýra následně zahrne do celkové částky za zakoupené zboží.

prodej na internetu, ruka ženy na klávesnici
iZdroj fotografie: Dmitry Barsky / Creative Commons / CC BY-SA
Pozor na podvodné nabídky na Bazoši.

Služby neznámého kurýra

Každá taková nabídka by ve vás měla probudit varovný vykřičník. Neexistuje žádný důvod, proč byste měli na podobnou nabídku přistoupit, a pokud si zájemce nedokáže nakoupené věci na Bazoši vyzvednout sám, raději na takový obchod nepřistupujte a počkejte si na jiného zájemce. Pokud po vás někdo žádá platební informace, aby mohl zařídit nějakého neznámého kurýra, měli byste zbystřit. Ve skutečnosti se dotyčný snaží získat přístup k vašemu bankovnímu účtu, ze kterého vám může odcizit veškeré úspory.

věci na Bazoši

Nakupujete věci na Bazoši? Ještě dnes kvůli tomu můžete přijít o všechny své peníze. Stalo se to už spoustě Čechů

Pátrání po neznámém pachateli

Všechny oběti těchto podvodů spojuje jejich důvěřivost. Případy, které policie v současné chvíli eviduje, stály oběti podvodů dohromady 1 milion korun. Přitom se dá počítat s tím, že mnoho takových případů se k policii ani nedostane. Neznámým pachatelům tak hrozí osm let vězení a mohou být obviněni až z osmi různých trestných činů, jako je podvod, padělání, pozměnění platebního prostředku a podobně. Smutnou pravdou však stále zůstává fakt, že je tyto podvodníky velmi těžké vystopovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články