Nakupujete věci na Bazoši? Ještě dnes kvůli tomu můžete přijít o všechny své peníze. Stalo se to už spoustě Čechů

Pokud i vy rádi prodáváte či nakupujete věci na Bazoši, měli byste zbystřit. Mezi prodejci i zájemci se skrývá velké množství podvodníků, kteří vás okradou o všechno.

věci na Bazoši i Zdroj fotografie: Prtksxna / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Internetové bazary jsou příhodným místem k levnému nákupu věcí z druhé ruky. Zároveň je zde velké riziko, že se stanete obětí podvodníků. Tito lidé netouží zakoupit vámi nabízené zboží ani vám nechtějí něco výhodně prodat. Touží po vašich přihlašovacích údajích a přístupu k vašim financím. Obětí těchto podvodníků se stávají desítky lidí měsíčně, které nákup či prodej obyčejné věci na Bazoši přijde hodně draho.

Věci z Bazoše

Například Policie na Uherskohradišťsku eviduje několik případů podobných podvodů, které se až příliš shodují v jednotlivých detailech. Podvedení lidé nabízeli své zboží na některém z internetových bazarů, jako je Bazoš, Aukro či Facebook Markteplace. Na jejich nabídku reagoval potenciální zájemce, který si však nemohl věci na Bazoši vyzvednout osobně, a proto nabídl službu kurýra, který zboží vyzvedne. Prodávající se tak nemusí o nic starat, pouze kurýra předem zaplatí. Nakupující samozřejmě přislíbí, že částku za kurýra následně uhradí.

citlivá data uživatelů, klávesnice notebook
iZdroj fotografie: Carissa Rogers / Creative Commons / CC BY-SA
Prodej a nákup věcí, dokonce i bazarových. I zde můžete přijít o své úspory

První varovný vykřičník

Každá taková nabídka by ve vás měla probudit varovný vykřičník. Neexistuje žádný důvod, proč byste měli na podobnou nabídku přistoupit, a pokud si zájemce nedokáže nakoupené věci na Bazoši vyzvednout sám, raději na takový obchod nepřistupujte a počkejte si na jiného zájemce. Pokud po vás někdo žádá platební informace, aby mohl zařídit nějakého neznámého kurýra, měli byste zbystřit. Ve skutečnosti se dotyčný snaží získat přístup k vašemu bankovnímu účtu.

Škody za milion

Všechny oběti těchto podvodů spojuje jejich důvěřivost. Případy, které policie v současné chvíli eviduje, stály oběti podvodů dohromady 1 milion korun. Přitom se dá počítat s tím, že mnoho takových případů se k policii ani nedostane. Neznámým pachatelům tak hrozí osm let vězení a mohou být obviněni až z osmi různých trestných činů, jako je podvod, padělání, pozměnění platebního prostředku a podobně. Smutnou pravdou však stále zůstává fakt, že je tyto podvodníky velmi těžké vystopovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články