Jednou zvednete telefon a peníze z bankovního účtu zmizí už za 5 minut: Pozor, takhle Češi přichází o své peníze

Reklamy, které slibují výhodné investice. Zaručeně a bez námahy. Kdo na to skočí, příjde o všechno. Investiční podvody jsou na vzestupu. Na co si dávat pozor?

mobilního operátora i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Výhodné investice do kryptoměny. Vysoké výdělky bez práce a přílišného úsilí. I tak mohou vypadat podvodné reklamy, které své oběti lákají na vidinu rychlého bohatství. Investiční podvody momentálně okupují přední příčky všech kyberzločinů v Česku. Na podobné praktiky byste si měli dávat dobrý pozor.

Výhodné investice

Kyberzločinci se v online sféře skrývají skutečně na každém rohu. Poslední dobou přišli na to, že nemusí svým potenciálním obětem rozesílat phishingové zprávy. Stačí, když vytvoří falešnou stránku a reklamu, která slibuje výhodné investice, a oběti se jim ozvou sami. Pak už jen stačí případné zájemce přesvědčit o tom, že všechno stoprocentně funguje a lidé jim téměř bez rozmyslu pošlou peníze nebo poskytnou své citlivé osobní údaje.

„Investiční podvody“ patří aktuálně k nejčastějším a nejnebezpečnějším typům podvodů, které kyberpodvodníci praktikují. Jedním z hlavních průvodních prvků těchto podvodů je propojení podvodné nabídky se jménem známé osobnosti nebo společnosti,“ potvrzuje tiskový mluvčí pro oblast pojištění a kybernetickou prevenci v ČSOB.

věci na internetu
iZdroj fotografie: European Commission / Creative Commons / CC BY-SA

Akcie známých společností

Většina těchto falešných investičních stránek a reklam využívá jména známých společností, aby tak zvýšila svou důvěryhodnost. V minulosti tak podvodníci nabízeli výhodné investice do akcií již zmíněné ČSOB nebo skupiny ČEZ. Důvěřivý a nezkušený občan tak nemusí ani vědět, že tyhle společnosti ve skutečnosti na burze vůbec neobchodují a tudíž žádné takové akcie neexistují.

„Skupina ČEZ nemá s reklamami týkajícími se údajných výhodných investičních produktů nic společného. Žádný takový produkt jsme nikdy nenabízeli ani nenabízíme. Jde o jednoznačný podvod, který zneužívá dobré jméno Skupiny ČEZ,“ vyjádřila se k investičním podvodům tisková mluvčí ČEZ.

klienti ČEZu

Klienti ČEZu, pozor: Jedna malá chybka může stát každého Čecha 45 000 Kč

Ochrana před podvody

Obě poškozené společnosti nahlásily podvodníky Polici České republiky. Trestní stíhaní je však v případě online podvodů velmi náročné a téměř nikdy se nepovede pachatele vypátrat. O podvodných reklamách byli informováni také provozovatelé sociálních sití, na kterých se reklamy na výhodné investice vyskytují nejčastěji. Všechny nahlášené reklamy byly zablokovány, ale to rozhodně nestačí. Podvodníci neustále přicházejí s novými a rafinovanějšími pokusy o podvod a chránit se před nimi můžeme pouze vlastní obezřetností.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články