Muž z jižních Čech přišel o 200 000 Kč kvůli jedinému telefonátu. Kdo zvedne podobný hovor, toho čeká úplně to samé. Na tohle si dejte dobrý pozor.
Českem se opět šíří velké množství podvodných telefonátů, na které by si měl dát pozor každý z nás. Muž ze Strakonic přišel o 200 000 korun, protože uvěřil, že mu volá jeho bankéř. Ve skutečnosti to byl rafinovaný podvodník, který ho chtěl připravit o všechny úspory. V tomto případě se mu to bohužel povedlo. Identita pachatele je zatím neznámá.
Kvůli telefonátu přišel o 200 000 korun
Podvodník se 44letému muži v telefonu představil jako pracovník jeho banky. U tohoto druhu podvodů se jedná o poměrně běžnou praxi. Podvodníci často používají jména skutečných bankéřů, které si může oběť ověřit na internetu, aby tak zvýšili důvěryhodnost svého podvodu.
Přesně tak tomu bylo i v tomto případě, kdy falešný bankéř muže přesvědčil, že byl napaden jeho účet, a pokud chce ochránit své peníze, musí je co nejrychleji poslat na jiné „zabezpečené“ účty. Muž bohužel nepojal žádné podezření a do puntíku splnil vše, co mu údajný bankéř poradil. Během chvilky tak přišel o 200 000 korun.
Neustálý nárust kyberkriminality
Policie České republiky o podobných typech podvodů pravidelně informuje na svých sociálních sítích i v médiích. Podle nejnovějších informací jsou kybernetické zločiny stále na vzestupu. Jen v roce 2023 policie registrovala přes 19 tisíc případů kybernetických podvodů, jak uvádí web Novinky.cz.
Toto číslo zahrnuje veškeré zaznamenané podvodné hovory, phishingové SMS zprávy či e-maily nebo investiční podvody a podobně. Počet kybernetických zločinů každým rokem narůstá a momentálně činí až 11 % celkové kriminální činnosti. Jedná se o alarmující čísla, která jen dokazují, že podobný falešný hovor může brzy potkat i vás.
Pozor na záludný spoofing
Jedna z věcí, která činí z podobných telefonních podvodů tak záludné riziko, je takzvaný spoofing. Jedná se o metodu, která podvodníkům umožňuje imitování skutečných telefonních čísel různých institucí, včetně známých bank nebo dokonce policie. To vše napomáhá tomu, aby oběť nepojala podezření, že se jedná o falešný hovor. Obezřetnost každého z nás je tudíž na místě.
Policie proto apeluje na veřejnost, aby své peníze v žádném případě neposílala na neznámé účty, především, pokud je na vás vyvíjen časový nátlak. Pokud máte o své finance strach, vždycky si takové informace ověřte u jiných pracovníků vaší banky a nevěřte prvnímu telefonátu, který obdržíte. Jen tak nedopadnete stejně, jako muž, který přišel o 200 000 korun.