Nemáte náhodou ve svém telefonu závadnou mobilní aplikaci? Lidé kvůli ní přichází denně o tisíce korun

Android vydal varování! Každý musí smazat tuto nebezpečnou mobilní aplikaci. V opačném případě přijde o všehny své peníze. Máte ji v mobilu i vy?

malware Joker i Zdroj fotografie: Luthienrecanto / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Operační systém Android je z hlediska kybernetických útoků zdaleka nejzranitelnější. Útočníci tak využívají skutečnost, že mnoho uživatelů zabezpečení svých mobilních telefonů nebo tabletů s Androidem značně podceňuje. Zatímco na počítači má antivirový program nainstalovaný téměř každý, u mobilních telefonů to tak běžné není. Přitom si do svého zařízení můžete stáhnout škodlivý virus v obyčejné mobilní aplikaci.

Virus Andreed v mobilní aplikaci

Virus Andreed je dlouhodobě nejrozšířenějším virem, který cílí na zařízení s operačním systémem Android. Uživatelé si ho do svých mobilních telefonů nebo tabletů stáhnou sami. Většinou se ukrývá v běžné mobilní aplikaci, nejčastěji v mobilních hrách. Virus Andreed může na první pohled vypadat celkem neškodně. Na rozdíl od jiných škodlivých kódů nekrade citlivá osobní data ani se nesnaží nabourat do internetového bankovnictví. Přesto vás i takový virus dokáže obrat o tisíce korun.

Virus Andreed vaše zařízení doslova zamoří velkým množstvím nevyžádané reklamy. Zařízení se tak začne při běžných úkonech sekat, může se zahřívat a bude mít výrazně nižší výdrž baterie. Po chvíli se takové zařízení nebude dát téměř vůbec používat. Nebezpečí se však může skrývat také v nevyžádaných reklamách. Některé z nich mohou vést na podvodné stránky, které vás následně připraví o tisíce korun denně.

mobilní aplikaci
iZdroj fotografie: Depositephotos
Nebezpečné viry si do mobilu stáhnete spolu s mobilní aplikací.

Hiddad a Triada útočí

Další dva nejrozšířenější viry v Česku jsou Hiddad a Triada. Stejně jako Andreed i tihle záškodníci se šíří pomocí mobilních aplikací, které si uživatelé sami stáhnou. Hiddad byl například objeven v mobilní aplikaci Life Palmistry – Palm&Gender, která umožňovala čtení z ruky na základě obyčejné fotky, jak uvádí web Novinky.cz. Virus Triada byl naopak objeven ve falešné fitness aplikaci, kterou si do telefonu stáhlo velké množství nadšených sportovců.

mince a bankovky

Majitelé Android telefonů jsou v ohrožení: Jejich mobily napadl bankovní virus, který krade peníze

Oba viry spadají do kategorie trojských koňů, takže představují mnohem větší riziko než Andreed. Tyto škodlivé kódy pomáhají podvodníkům získat citlivá osobní data obětí a přístupy k jejich bankovním účtům. Finanční ztráty mohou v těchto případech dosahovat až 20 tisíc korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články