Majitelé Android telefonů jsou v ohrožení. V mobilech se hromadně šíří bankovní virus, který krade peníze. Šíří se prostřednictvím oblíbených mobilních her.
Majitelé Android telefonů neustále čelí potenciálnímu bezpečnostnímu riziku. Kyberzločinci se se svými útoky často zaměřují právě na zařízení s operačním systémem Android, jehož zabezpečení dokáží snadněji obejít. Většina virů a nebezpečných kódů se tak do zařízení dostane pomocí falešných her nebo aplikací. Mnohdy se přitom jedná o závažné viry, které dokáží získat přístup k bankovnímu účtu oběti a odcizit všechny peníze.
Největší hrozby Android telefonů
Nejčastějším virem, který se dostane do Android telefonů, je adware Andreed. Tento virus sám o sobě nepředstavuje příliš závažné bezpečnostní riziko, ale uživateli dokáže i tak značně znepříjemnit život. Napadené zařízení zahltí velkým množstvím nevyžádané reklamy. Tím zařízení značně zpomalí a přetíží jeho systém. Mimoto se mohou mezi nevyžádanou reklamou skrývat další hrozby v podobě různých podvodných portálů, které následně vedou ke ztrátě osobních údajů.
Mnohem nebezpečnější je pak druhý nejrozšířenější vir s názvem Cerberus. Mezi jeho nebezpečné přednosti patří funkce, která dokáže odečítat přihlašovací údaje k bankovním účtům a kopírovat SMS kódy z dvoufaktorového ověření. Tyto získané údaje následně zasílá kyberzločincům, kteří tak jednoduše získají přístup k financím oběti a mohou bez jejího vědomí provádět a potvrzovat odchozí platby.
Pozor na falešné hry
Oba tyto viry se do Android telefonů šíří především díky falešným hrám. Jedná se o herní aplikace, které si uživatel nestáhne z oficiálního obchodu Google Play, ale z phishingových odkazů nebo neověřených stránek. Bezpečnostní experti detekovali virus Andreed například ve hrách Power Girls – Fantastic Heroes, Car Factory Simulator a Interstellar Pilot 2, jak uvádí web Novinky.cz. Bankovní vir Cerberus byl naopak objeven ve falešné verzi hry Fast Car Driving – Street City.
Největší hrozby pro Windows
Kromě Android telefonů jsou v ohrožení také počítače s operačním systémem Windows. Zde se nebezpečné viry šíří především pomocí e-mailových příloh. Nejrozšířenějším škodlivým kódem pro Windows je takzvaný Agent Tesla. Jedná se o spyware, který stahuje uložená hesla z prohlížečů a přeposílá je kyberzločincům. Ti tyto citlivé údaje následně využívají pro další kybernetické zločiny, jako je blokování účtů, vydírání obětí a přeprodávání hesel jiným podvodníkům.
Další nebezpečí pak představuje takzvaný Agent.QMG. Tento škodlivý kód se primárně stará o to, aby do napadeného zařízení stahoval další škodlivé kódy. Kyberzločinci ho tak používají jako jakýsi odrazový můstek, díky kterému dostanou do zařízení oběti více virů a získají přístup k více osobním údajům. Většinou se tyto viry šíří v e-mailových přílohách s koncovkou „.exe“. Uživatelé by tak nikdy neměli podobné přílohy otevírat.