Co kdyby zítra vypukla 3. světová válka? Jednalo by se o největší válečný střet, jaký tato planeta kdy zažila

Pokud by došlo k 3. světové válce, mohl by to být největší konflikt v lidských dějinách. Války a bitvy z minulosti by vypadaly nicotně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokročilá technologie, masivní pěchota a intenzivní strategie. To všechno bude zapojeno v případném celosvětovém konfliktu. Ale proč by se vlastně něco takového mělo stát? Které země by se zapojily? A jakým způsobem by tato válka vůbec probíhala? Lidé mluvili o možnostech a riziku 3. světové války už po dekády. V 60. letech k ní skoro došlo, bylo to během studené války mezi Ruskem a Spojenými státy.

Války byly, jsou a budou

Ale naštěstí se nám podařilo se jí vyhnout. Nicméně řekněme, že příště takové štěstí mít nebudeme. Kdy by mohla 3. světová válka nastat? Upřímně, je těžké to určit. Světový konflikt by mohl nastat kvůli zabití klíčové politické figury, zpravodajským hrozbám nebo soupeření o cenné suroviny. Když jsme zmínili všechny tyto možné důvody, vypadá světová válka docela pravděpodobně. Nicméně riziko je ve skutečnosti mnohem menší, než myslíme.

Od roku 1945 viděl svět už mnoho bitev a střetů. Vietnam, Afghánistán a desítky dalších civilních konfliktů. Je potřeba mít na paměti, že světová válka musí znamenat zapojení opravdu celého světa. A právě jeho struktura se od roku 1945 zcela radikálně změnila. Státy nejsou zkrátka tak pevně propojené a sjednocené, jak tomu bývalo dřív. Vojenské síly jsou mnohem lépe vycvičené a celkově silnější, než byly před lety.

Podoba budoucí válečné vřavy

S největší pravděpodobností by zemřely miliony lidí a Zemi by trvalo dekády, ale spíš století, než by se vzpamatovala. Hlavně když vezmeme v úvahu některé zbraně a nástroje, které by válčící země bezpochyby použily. Pěchota by mohla mít exoskeletony. Jde o kovové kostry kolem lidského těla, které zvyšují sílu a odolnost. Ačkoli člověka nezmění v Robocopa, určitě vojákům usnadní přenos těžkého vybavení na dlouhé vzdálenosti.

iZdroj fotografie: Pxhere

Stejně tak mohou být použitelné zbraně, které dovedou střílet za roh. A místo toho, aby se bojové střety odehrávaly na zemi, na moři nebo ve vzduchu, mohlo by se bojovat ve vesmíru. Armádní jednotky by bojovaly o ovládání ozbrojených satelitů, které budou mít vliv na dění tam dole. I když většina tohohle zní jako filmové sci-fi, mějme na paměti, že takové zbraně jsou opravdu děsivé. Doufejme tedy, že na jejich použití nikdy reálně nedojde.

Opravdu stále otázka pěchoty?

Nicméně budoucí konflikt by už ani nemusel zahrnovat reálné vojáky. Budoucí války se minimálně částečně odehrají v kyberprostoru mezi počítači. Ke slovu přijdou roboti, umělá inteligence, drony – těchto strojů bude plné bojiště. Stejně tak je ovšem možné, že budoucí válčení vlastně nebude zahrnovat žádné násilí. Možností je kybernetické napadení počítačových sítí dalších zemí a zmocnění se například elektráren.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A o co se bude vlastně válčit? Každá válka má svou příčinu. Podle některých hlasů půjde nejspíš o přírodní zdroje, hlavně vodu. Pitná a čistá voda je už dnes zdroj natolik vzácný a cenný, že národy mohou začít bojovat o její stále se zmenšující zásoby. Takový konflikt by, doufejme, netrval příliš dlouho. Jak by ale mohl skončit? Skutečnost, že světová válka ještě nenastala, má spojitost s několika hlavními důvody.

Realita celosvětového konfliktu

Během 2. světové války shodily USA jadernou bombu na Japonsko, čímž zabily přes 100 000 lidí. Postiženým městům trvalo dvě desítky let se vzpamatovat. Tyto bomby byly jen slabý odvar toho, co je v dnešním jaderném arzenálu. Na celém světě existuje stále skoro 14 000 jaderných hlavic, hlavně v rukách USA, Ruska, Číny a dalších zemí. Každý národ může mít jednotky, strategii a cokoli dalšího. Jenže jakmile spadne hlavice, znamená to konec hry.

A jestli ji jedna země vypustí, co brání další udělat to samé? A další? A další? Zakrátko by shořel celý svět. Zkuste ale dnes v noci spát klidně. Světová válka s tím, že by začala zítra a zahrnovala desítky zemí, je vysoce nepravděpodobná. Pokud spolu budou bojovat dvě země, ty ostatní budou nejspíš stát stranou a nechají konflikt na přímých účastnících. Ale válka je vždycky stejná a stejně hrozná. Zkusme se jí vyhnout, jinak by ani Česká republika nedopadla dobře.

Jak aktuálně vnímáte toto riziko s možností zapojení celého světa?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články