Rusko i Ukrajina ve válce používají roboty. Jsou určeni k zabíjení, průzkumu, ale mohou pomoci i s minami

Vývoj technologie rychle mění zavedená pravidla válčení, lidské úkoly proto plní naprogramované nebo člověkem na dálku ovládané stroje.

i Zdroj fotografie: NPO Androidnaya Tekhnika
                   

Poslední velký konflikt lidské historie, válka na Ukrajině, může jasně ukázat, jak se za uplynulá desetiletí vyvinula technologie. Armády vždy chtěly mnohé nebezpečné úkoly přenechat strojům, aby tak šetřily lidské životy. V mnoha oblastech se to daří, a pokud armády nebudou chtít podobné technologie zavést, začnou zaostávat za svými protivníky. Nejenže snižují hrozbu zabití člověka, často jsou efektivnější než lidé.

Letecké drony

Využití leteckých dronů je ve válce na Ukrajině doslova masivní záležitostí. Nepilotované letouny se využívaly samozřejmě i v minulosti, ale nikdy ne v takovém měřítku jako dnes. Leteckých dronů je celá řada, od miniaturních speciálních strojů na průzkum přes upravené civilní drony k navádění palby nebo improvizovanému shazování malých pum až po větší drony se schopností bombardovat a odpalovat řízené střely. Vlastní kapitolou jsou pak drony sebevražedné nahrazující naváděnou munici.

Jedním z nejznámějších dronů konfliktu jsou turecké Bayraktar TB2 využívané Ukrajinou. Dokázaly se prosadit hlavně na začátku války, a to nejen při průzkumu, ale i v útocích na ruskou techniku, často velmi hodnotnou. Druhým známým strojem je sebevražedný dron Shahed 136 původem z Íránu a používaný Ruskem k útokům na ukrajinskou infrastrukturu. Oba stroje byly úspěšné, ale protivníci proti nim nakonec dokázali vybudovat relativně účinnou obranu a již tak efektivní nejsou.

Bojoví roboti

Snahou konstruktérů je dostat různé stroje i do pozemního boje. Na ukrajinské straně může jít o stroj THEMIS od estonské společnosti Milrem Robotics. Úkolem tohoto robota je především doprava zásob do bojové zóny a pomoc s evakuací raněných, i když není vyloučeno ani jeho vyzbrojení. Naopak zbraně má mít ruská robotická platforma Marker umístěná na pásech. Její hmotnost je zhruba 3 tuny a může nést celou řadu zbraní. Robot by měl být schopen autonomního provozu po dobu až 3 dnů.

iZdroj fotografie: Uživatel Bayhaluk / Creative Commons / CC BY-SA

Dalším druhem často využívaných robotů jsou odminovávací stroje se schopností prohledat větší prostor a nakonec zneškodnit vyšší počet min než lidé, a to bez rizika úmrtí při náhodném výbuchu. Typickým představitelem takového systému je ruský Prokhod-1 postavený na podvozku tanku T-90. Má speciální radlici s válečky sloužící ke zneškodnění min. Ale používáni jsou i malí roboti sloužící třeba k hledání min v různých budovách.

Které další robotické zbraně z Ukrajiny vám utkvěly v paměti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články