Uživatelé nejoblíbenější mobilní aplikace v ohrožení: V telefonu ji mají miliony Čechů. Budou muset zaplatit nový brutální poplatek

Oblíbená mobilní aplikace WhatsApp čelí nové výzvě. Spuštění nové funkce představuje potenciální bezpečnostní riziko pro všechny uživatele. O co přesně se jedná?

mobilní aplikace i Zdroj fotografie: Santeri Viinamäki / Creative Commons / CC BY-SA
                   

S regulacemi vydanými Evropskou komisí se v poslední době doslova roztrhl pytel a některé z nich významně ovlivní používání některých internetových platforem. Jednou z nich je i regulace známá pod zkratkou DMA, která přinese pár novinek do našich oblíbených komunikátorů. Mobilní aplikace WhatsApp však v novém nařízení vidí potenciální bezpečnostní hrozbu, před kterou své uživatele důrazně varuje.

Změna mobilní aplikace

Nově umožňuje mobilní aplikace WhatsApp takzvanou interoperabilitu s jinými komunikátory, jako je Signal nebo Telegram. WhatsApp tak reaguje na nový zákon o digitálních trzích (DMA), podle kterého by měla být umožněna komunikace napříč různými komunikátory. V mnoha ohledech toto nařízení lidem zpříjemní život. Nebudete muset mít nainstalovaných několik rozličných komunikátorů, protože každý rodinný příslušník či přítel používá nějaký jiný, ale můžete spolu komunikovat bez ohledu na to, jakou aplikaci kdo používá.

oblíbená aplikace
iZdroj fotografie: Santeri Viinamäki / Creative Commons / CC BY-SA
Komunikačních aplikací je velké množství, sjednocení by určitě zpříjemnilo život mnoha lidem

Bezpečnostní riziko

Společnost Meta, která WhatsApp spravuje, však před takovou interoperabilitou varuje. Udržet bezpečný přenos zpráv mezi různými platformami je technicky velmi náročný a společnost se za něj momentálně nedokáže zaručit. Výrazně to ohrozí integrtu koncového šifrování mobilní aplikace. Obavy vyjádřila například společnost Electronic Frontier Foundation (EFF) vyjádřila obavy z narušení nebo dokonce odstranění koncového šifrování WhatsAppu, které by mohlo vést k ohrožení soukromí velkého procenta uživatelů.

Na WhatsAppu můžete být kompletně neviditelní, dokonce si můžete tajně číst zprávy. Stačí k tomu udělat jedinou věc

Bezpečnost na prvním místě

Každý uživatel proto musí sám vyhodnotit, zda se mu používání nové funkce interoperability s jinými komunikátory vyplatí. Zvlášť v případě citlivých konverzací se posílání takových zpráv skrz komunikátory důrazně nedoporučuje, protože jejich end-to-end šifrování nemůže být kvůli náročnosti stoprocentně zaručeno. Proto byste novou funkci mobilní aplikace WhatsApp měli používat pouze ve výjimečných případech a pouze tehdy, nejedná-li se o citlivé informace. V online prostoru bychom vždy měli upřednostnit správné zabezpečení před vším ostatním.

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články