Jen málokoho by přitom napadlo, že právě takový krásný kousek by mohl být současně i hrozbou. Magnety držící na dveřích vaší lednice se ovšem mohou negativně projevit.
Existuje mnoho zkazek o vlivu magnetismu na domácí spotřebiče. A některé z nich rozhodně nejsou bez reálného základu. Ostatně ještě v dobách prvních CRT monitorů bylo opakovaně zjištěno, že blízkost magnetů a obrazovky může vést ke špatné reprodukci barev. Přílišné hrátky s nimi pak monitory poškodily i trvale. Faktem totiž je, že obraz vzniká vlivem magnetismu na elektrony. Právě proto jsou na vnější magnety tolik citlivé.
Ovlivnění dalších přístrojů
Chytré telefony s optickou stabilizací kamery mají v konstrukci pohyblivé části. I ty mohou být vlivem magnetického pole deformovány, hlavně pokud je magnet opravdu blízko, například v pouzdře. Stejná okolnost platí pro fungování některých senzorů chytrých telefonů. Nejběžnější je rušení kompasu a magnetometru.
Vliv magnetů na lidské zdraví
Magnetky na lednici rozhodně nejsou výjimkou. Existuje hodně lidí, pro které není elektronika jen pomocníkem, ale závisí na ní jejich životy. Řeč je hlavně o kardiostimulátorech, pro které může být blízké vystavení magnetu i smrtelné. Instalují se chirurgicky a u lidí se srdečními poruchami zodpovídají za správnou funkci srdečního svalu. Lidé s těmito aparáty by se rozhodně neměli pohybovat v blízkosti magnetů jakékoli velikosti.
Nemají také podstupovat magnetickou rezonanci, případně svůj vlastní telefon přibližovat na méně jak 30 centimetrů k přístroji. Klinické testy ukázaly, že obvody některých modelů se při vystavení magnetickému poli mohou přepnout do režimu stimulace. Pokud k němu ale není reálný důvod, bývá výsledkem naopak nepravidelný srdeční tep, případně rovnou komorová fibrilace srdečního svalu. Kardiostimulátor zkrátka začne stimulovat, když to není třeba.
Zastavení během krize
Stejně rizikový případ může nastat i naopak. Tedy při reálných problémech se srdečním rytmem se kardiostimulátor vlivem vnějšího magnetismu naopak rozhodne, že jeho zásah není potřeba. Extrémním případem jsou pak impulsy generované na velmi vysoké úrovni, tedy tzv. uteklý kardiostimulátor. Abychom byli spravedliví, jsou tato zařízení většinou citlivá na neodymové magnety. Ty jsou u magnetek spíš vzácné, protože jejich cena je vyšší.
Běžné suvenýry mají černé feritové magnety, ty luxusnější se vyznačují šedým povrchem a kovovým leskem.
Riziko pro elektrické plnění ledniček
Potenciálnímu nebezpečí se vystavujete tehdy, pokud je vaše lednice vybavena ovládacím panelem s displejem. U moderních chladniček bývají většinou na přední straně. Ovládání může vypovědět službu kompletně, případně vám budou segmenty hlásit chybné údaje, to samé jednotlivé příkazy. Na každý pád je výsledek stejný – drahá oprava zařízení.
Kdy je opravdu důvod k panice?
Je poměrně nepravděpodobné, že by několik magnetek na ledničce, které jste si přivezli z dovolené, výrazně poškodilo vaše zdraví. Jakmile ale přední stěny či další části připomínají spíše brnění, mohou být vzhledem ke koncentraci vlivu následky mnohem horší. Hlavně lidé se zmíněným kardiostimulátorem by si měli dávat pozor i při jejich nižším počtu.